.
.
Ασταμάτητος ο Θρύλος!

Τη δέκατη νίκη του σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα της Volleyleague ΟΠΑΠ πανηγύρισε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-1 σετ (23-25, 25-17, 25-19, 25-19) του Φοίνικα Σύρου στο Ρέντη. Ο Θρύλος μετά το νικηφόρο πέρασμα του από την Κυψέλη σε βάρος του Παναθηναϊκού, διεύρυνε το αήττητο σερί του και ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του για τη φετινή χρονιά. Σε ένα ματς που διακόπηκε για 54' λεπτά στο 1ο σετ λόγω διακοπής του ρεύματος ο Ολυμπιακός ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και έφτασε σε μια ακόμα νίκη.

Ξεκίνησε νωθρά...

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά τον αγώνα και παρουσιάζοντας προβλήματα στην υποδοχή βρέθηκε πίσω στο σκορ μέχρι και 4 πόντους τρεις φορές (2-6, 3-7 και 4-8). Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την καλή λειτουργία του δικό τους μπλοκ πήγαν έτσι μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ αουτ. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το 1ο σετ μέχρι το 8-13 οπότε ο Δημήτρης Καζάζης ζήτησε το πρώτο του τάιμ αουτ. Ο Ολυμπιακός στο διάστημα αυτό έχανε εύκολες μπαλιές γεγονός που δεν του επέτρεπε να δημιουργεί και τις επιθέσεις από τις οποίες θα αποκτούσε καλύτερο ρυθμό. Σταδιακά ο Θρύλος βελτίωσε την εικόνα του με αποτέλεσμα να μειώσει με τον Χριστοφιδέλη στους δυο πόντους στο 13-15 αλλά το τριπλό μπλοκ στο Ντιάτσκοφ έστειλε τις δυο ομάδες στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με τον Φοίνικα να είναι μπροστά με 13-16. Ο Ολυμπιακός επανήλθε μειώνοντας στον πόντο σε 18-19, το οποίο έγινε 18-20 μετά από άουτ του Κλαρκ και κάπου εκεί...

Διακοπή ρεύματος!

Στο σημείο εκείνο διακόπηκε το ρεύμα και το Μελίνα Μερκούρη βυθίστηκε στο σκοτάδι, λόγω προβλήματος σε υποσταθμό της ΔΕΗ στα Καμίνια. Μετά από 54' λεπτά το ρεύμα επανήλθε και οι οι δυο ομάδες έκαναν και πάλι ζέσταμα (μισής ώρας) προκειμένου να συνεχιστεί ο αγώνας. Σε περίπτωση που το ρεύμα δεν επανερχόταν μέχρι τις 20:00, 90 λεπτά δηλαδή μετά την διακοπή, ο αγώνας θα έπαιρνε μετάθεση για τη Δευτέρα (29/12) την ίδια ώρα και με το σκορ στο 0-0 και όχι στο 18-20 από το οποίο συνεχίστηκε τελικά στις 19:45.

Με πόντο του Ντιάτσκοφ ξεκίνησε εκ νέου η αναμέτρηση, χάρη στον οποίο ο Ολυμπιακός μείωσε σε 19-20 στη συνέχεια σε 21-22 αλλά ο Φοίνικας πήρε προβάδισμα δυο πόντων φτάνοντας στo 21-23 και μετά από λάθος του Κλαρκ αύξησε τη διαφορά στους τρεις πόντους και στο σετ μπολ 21-24 . Ο Θρύλος δεν τα παράτησε όμως και με δυο διαδοχικούς πόντους μείωσε σε 23-24, αλλά ο Π. Παπαδόπουλος διαμόρφωσε το 23-25 και χάρισε το πρώτο σετ στον Φοίνικα.

Αποφασισμένος να αντιδράσει...

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο αποφασιστικά στο 2ο σετ και με τον πόντο του Χριστοφιδέλη έκανε το

1-0 παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στην αναμέτρηση. Ένα προβάδισμα που διατήρησε και διεύρυνε γρήγορα, μέχρι το 5-1, στη συνέχεια στο 7-2 και πήγε με “αέρα” έξι πόντων στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-2). Από κει και πέρα οι φιλοξενούμενοι ψαλίδισαν τη διαφορά με δυο διαδοχικούς πόντους (9-4), αλλά ο Κλαρκ την πήγε ξανά στους πέντε (9-5) και στη συνέχεια πάλι με δικό του πόντο στους έξι (12-6). Ο Χριστοφιδέλης αύξησε το προβάδισμα ακόμα περισσότερο διαμορφώνοντας το 13-6 στο σημείο που ζήτησε τάιμ άουτ ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου, Ζάρκο Παβλίσεβιτς. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 15-11 και τελικά ο Ολυμπιακός πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά στο σκορ με 16-11 ύστερα από τον πόντο του Ντιάτσκοφ. Μετά από ένα...μπαράζ διαδοχικών χαμένων σέρβις εκατέρωθεν αλλά και τον πόντο του Ντιάτσκοφ ο Θρύλος έφτασε στο 20-14. Κάπου εκεί ο προπονητής της νησιώτικης ομάδας ζήτησε το δεύτερο τάιμ άουτ και ακολούθησαν δυο σερί πόντοι των φιλοξενούμενων (20-16) αλλά οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο σετ μπολ με πλασέ του Ντιάτσκοφ (24-17) και τελικά πήραν το σετ με 25-17, ισοφαρίζοντας σε 1-1

Μπήκε δυναμικά και στο 3ο σετ

Με εντυπωσιακή άμυνα του Ντιάτσκοφ και δικό του εξαιρετικό τελείωμα, ξεκίνησε το 3ο σετ. Ο Ουκρανός έδωσε το προβάδισμα στον Θρύλο και ο Γιούρισιτς με δυο σερί πόντους το αύξησε στο 3-0 ενώ με άσσο του Προύσαλη το σκορ πήγε στο 4-0. Εσπευσμένο τάιμ άουτ από τον πάγκο του Φοίνικα με σκοπό να ανακόψει τον ρυθμό του Ολυμπιακού. Πράγμα που δεν συνέβη αφού ο Θρύλος έφτασε με αέρα έξι πόντων στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-2, κάτι που είχε συμβεί και στο 2ο σετ. Η διαφορά αυξήθηκε στους επτά πόντους (9-2) και ο Ολυμπιακός έδειχνε αποφασισμένος να μην...κοιτάξει πίσω του. Όπερ και εγένετο αφού με το σκορ στο 11-3 και στο 12-4 ο Ολυμπιακός δεν έδειχνε να αφήνει περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους για να μπουν στην διεκδίκηση του σετ. Προσωρινά ωστόσο μείωσαν στους τρεις (13-10), αναγκάζοντας τον Δημήτρη Καζάζη να ζητήσει τάιμ άουτ και στη συνέχεια στους δυο (13-11) δείχνοντας σημάδια ανάκαμψης. Ωστόσο ο Θρύλος αύξησε και πάλι τη διαφορά στους τέσσερις και πήγε μπροστά με 16-12 και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με πόντο του Κλαρκ το...ασφαλές πλεονέκτημα των 5 πόντων επέστρεψε στον Ολυμπιακό 17-12 και διατηρήθηκε ουσιαστικά μέχρι και το 20-15. Προσωρινά μείωσαν οι φιλοξενούμενοι σε 21-18 αλλά οι νταμπλούχοι πήραν το σετ με 25-19 ανατρέποντας το εις βάρος τους 0-1.

Καθάρισε εύκολα στο φινάλε...

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με τους δυο διαδοχικούς πόντους του Γιούρισιτς και τον άσσο του Προύσαλη που έδωσαν το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 3-0 ενδιάμεσα μείωσαν οι φιλοξενούμενοι. Με νέο πόντο του Γιούρισιτς ο Θρύλος έφτασε στο 4-1 και στη συνέχεια στο 5-1 για να πάει στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά στο σκορ με “αέρα' τεσσάρων πόντων (8-4). Με διαφορά πέντε πόντων πήγαν μπροστά οι νταμπλούχοι και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

Από κει και πέρα δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν οριστικά την αντίσταση του Φοίνικα και έφτασαν στην τελική επικράτηση με 3-1, ολοκληρώνοντας το σετ με 25-19.

Τα σετ: 23-25, 25-17 (23'), 25-19 (27'), 25-19 (25΄)
Διακύμανση:
1ο σετ: 4-8, 13-16, 19-21, 23-25

2ο σετ: 8-2, 16-11, 21-16 , 25-17

3ο σετ: 8-2, 16-12, 21-16, 25-19

4ο σετ: 8-4, 16-11, 21-14, 25-19

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χριστοφιδέλης 12 (1 άσσος 58% υπ.- 54% αρ. 9/23 επ. 2 μπλοκ) Γιούρισιτς 8 (1 άσσος 7/12 επ.), Ντιάτσκοφ 24 ( 2 άσσοι 48%υπ. 40% αρ. 22/35), Προύσαλης 2 (2 άσσοι), Κλαρκ 21 (1 άσσος 19/32 επ. 1 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (2/4 επ.) , Στεφάνου (λ),(74% υπ. 57% αρ.) Κοκκινάκης, Σωτηρίου 1, Μαρούλης, Πελεκούδας 3 (3/6 επ), Τζελάτης

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ: Χαραλαμπίδης 7 (4/9 επ. 3 μπλοκ), Πεκμανς 10 (1 άσσος, 54% υπ.-43% αρ. 8/20 επ. 1 μπλοκ), Ντάμποβιτς 3 (3/4 επ.), Παπαδόπουλος Χ. 10 (5/7 επ. 5 μπλοκ), Ντόκιτς 21 (1 άσσος, 17/31 επ. 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος Π. 13 ( 1 άσσος, 45% υπ.-31% αρ. 12/33 επ) Εφραιμίδης (λ) (42% υπ.- 42% αρ.), Μουρούτης, Αρβανίτης, Ρούσης, Βελέντζας, Λάππας

Δημήτρης Καζάζης: “Ζητούμενο ήταν το τρίποντο”

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Δημήτρης Καζάζης δήλωσε μετά την επικράτηση κόντρα στο Φοίνικα Σύρου: “Θεωρώ ότι στο πρώτο σετ είχαμε πολύ εύκολο σέρβις και κακή υποδοχή και αυτός είναι ένας παράγοντας εξαιτίας του οποίου δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά μια ομάδα. Μετά τη διακοπή ανεβάσαμε πολύ την πίεση στο κομμάτι του σέρβις. Δημιουργήσαμε πολλά προβλήματα στην υποδοχή του Φοίνικα όπως επίσης ανέβηκε και η επίθεσή μας, στο μπλοκ δεν ήμασταν καλοί. Θεωρώ ότι μόνο με την πίεση στο σέρβις και τη σωστή ανάπτυξη και τακτική στην επίθεση, καταφέραμε και πήραμε το τρίποντο το οποίο ήταν και το ζητούμενο. Ο Χριστοφιδέλης προέρχεται από ένα τραυματισμό που τον άφησε αρκετό καιρό έξω. Έπρεπε να πάρει χρόνο συμμετοχής σε όλο το παιχνίδι για να δούμε πως ανταποκρίνεται αυτός ο σπουδαίος αθλητής. Από κει και πέρα ήταν μια καλή ευκαιρία να ξεκουραστεί και ο Κοκκινάκης ο οποίος μέχρι τώρα έχει παίξει πάνω από 13-14παιχνίδια με πολύ πίεση. Ο Κώστας θεωρώ ότι ανταποκρίθηκε σε αυτό που του ζητήσαμε, ο Μενέλαος πήρες ανάσες, αυτό προσπαθούμε να κάνουμε και με όλα τα παιδιά. Είναι πολύ βασικό κομμάτι για εμάς, για τη συνέχεια των υποχρεώσεών μας. Το τελευταίο παιχνίδι του πρώτου γύρου πιστεύω ότι είναι ένα παιχνίδι σαφώς στα μέτρα μας, πάντα όμως μέσα στις γιορτές είναι περίεργα, όλες αυτές οι καταστάσεις. Έχουμε την ευκαιρία λίγο να ξεκουραστούμε. Όλοι αυτοί οι συνεχόμενοι αγώνες είναι πολύ επιβαρυντικοί για τα παιδιά. Ωστόσο δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο, πρέπει να ξεκουραστούμε λίγο να ετοιμαστούμε για το παιχνίδι στη Λαμία και να τελειώσουμε τον πρώτο γύρο νικηφόρα με τρίποντο για να διατηρηθούμε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας”.

Γιώργος Στεφάνου: “Να βελτιωνόμαστε σε κάθε αγώνα”
Ο λίμπερο του Ολυμπιακού, Γιώργος Στεφάνου δήλωσε μετά τη λήξη της αναμέτρησης: “Σκοπός μας είναι ένας και μοναδικός. Να μπορούμε να βελτιωνόμαστε αγώνα με τον αγώνα. Από κει και πέρα σίγουρα μας χαροποιεί το γεγονός ότι κλείνει η χρονιά με το αήττητο, χωρίς να λέει τίποτα αυτό όμως. Εύχομαι η νέα χρονιά να μας βρει απόλυτα υγιείς για να μπορούμε να είμαστε σύσσωμη σαν ομάδα μέχρι τη λήξη της σεζόν".