.
.
Θρυλικό break στο Μετς, 3-0 τον Παναθηναϊκό!

Με το «δεξί» στους τελικούς του πρωταθλήματος «μπήκε» η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, κάνοντας το πρώτο βήμα για τον τίτλο! Με σπουδαία εμφάνιση, ο Θρύλος έκανε break στο κλειστό του Μετς, όπου νίκησε με 3-0 σετ (23-25, 30-32, 17-25) τον Παναθηναϊκό, στον πρώτο τελικό της Volley League. Με κορυφαίο τον Στερν, με 20 πόντους και 58% στην επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν νικητές στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος και έκαναν το 1-0 στη σειρά, κυριαρχώντας απόλυτα στην έδρα των «πράσινων», όπου μέτρησαν εννιά μπλοκ, έξι άσσους και 55% στην επίθεση. Την Δευτέρα (15/4, 17:45), η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για τον δεύτερο τελικό της Volley League, με στόχο το 2-0.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και άσσο του Στερν, ξέφυγε με +3 (3-6), με τον Σλοβένο διαγώνιο να ανεβάζει τη διαφορά στο +4 (4-8), με εξαιρετική επίθεση. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και ισοφάρισε σε 8-8, ενώ στη συνέχεια, προηγήθηκε με 10-9. Ο Γκουσταβάο έδωσε και πάλι το προβάδισμα (13-14) στον Θρύλο, ενώ ο Στερν «έγραψε» το 16-14, με μπλοκ άουτ. Ο εξαιρετικός Στερν διατήρησε το +2 (15-17) των «ερυθρόλευκων», με τον Ιντάλγκο να κάνει το 21-19. Νέα επίθεση του Ιντάλγκο και 22-20, με τον Κουβανό ακραίο να κερδίζει και άσσο, για το +3 (20-23), σε ένα κρίσιμο σημείο! Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 24-23, αλλά ο Στερν «καθάρισε» το σετ, με μπλοκ άουτ, για το 25-23 και το 1-0 του Ολυμπιακού.

Με 6-3 προβάδισμα ξεκίνησε ο Θρύλος και στο δεύτερο σετ, με πόντο του Ιντάλγκο, ο οποίος πήρε και μπλοκ άουτ, για το 7-3, με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟ μείωσε σε 7-6, αλλά ο γρήγορα-γρήγορα, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν «στροφές» και ξέφυγαν ξανά με +3, με τον Τζούριτς να κάνει το 11-8, με πρώτο χρόνο. Μπλοκ άουτ του Στερν και 14-11 ο Ολυμπιακός, αλλά ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση, «ψαλίδισε» τη διαφορά και στη συνέχεια, προσπέρασε με 19-18. Ο Τζούριτς ισοφάρισε σε 20-20, με τους «πράσινους» να φτάνουν σε σετ μπολ (24-22). Ο Θρύλος, ωστόσο, δεν «μάσησε» και ισοφάρισε σε 24-24, με τον Κουμεντάκη, ο οποίος «έγραψε» και το 25-24. Το σετ ήταν για γερά νεύρα, πόντο-πόντο, με τον ΠΑΟ να φτάνει στο 29-28 και στο 30-29. Ο Ιντάλγκο ισοφάρισε σε 30-30, έπειτα κέρδισε άσσο, για το 31-30, με τον Γκουσταβάο να σηκώνει «τείχος», για το 32-30 και το 2-0 σετ των «ερυθρόλευκων».

Δυνατό το ξεκίνημα του Ολυμπιακού και στο τρίτο σετ, με τον Τράβιτσα να κερδίζει μπλοκ, για το 6-3 και τον Στερν να καρφώνει στην ευθεία, για το 7-4. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 8-8, 9-9 και 10-10, αλλά ο Θρύλος πάτησε «γκάζι» και αφού έφτασε στο 14-12, με άσσο του Στερν, ξέφυγε με +5 (14-19), με μπλοκ του Σλοβένου διαγώνιου! Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με επίθεση του Κουμεντάκη, πήραν «αέρα» έξι πόντων (15-21), με τον Τζούριτς να «γράφει» το 22-15 και το 24-15, με μπλοκ! Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός, έφτασε στο 3-0 σετ, με 25-17, με πόντο του φοβερού και τρομερού Στερν!

Τα σετ (0-3): 23-25, 30-32, 17-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 40 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων, ενώ του Ολυμπιακού από 6 άσσους, 42 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 6 (3 άσοι, 3 μπλοκ), Κόβαρ 4 (3/8 επ., 1 άσος, 36% υπ. – 27% άριστες), Ρανγκέλ 3 (3/7 επ.), Ερνάντες 22 (22/34 επ.), Βουλκίδης 8 (5/6 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 6 (6/21 επ., 25% υπ. – 25% άριστες) / Ζήσης (λ., 47% υπ. – 32% άριστες), Πετρέας, Φράγκος 1 (1/1 επ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 20 (15/26 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Γκουσταβάο 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 33% άριστες), Τράβιτσα 3 (3 μπλοκ), Τζούριτς 11 (9/15 επ., 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 11 (9/16 επ., 2 άσοι, 24% υπ. – 29% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 22% υπ. – 22% άριστες), Δαλακούρας

Ντανιέλ Καστελάνι: «Κάναμε το πρώτο βήμα, κερδίσαμε. Το πρώτο βήμα είναι πολύ-πολύ σημαντικό, πόσο μάλλον εκτός έδρας. Παίξαμε ένα πολύ καλό παιχνίδι, κυρίως σε θέμα νοοτροπίας, η επιθετικότητά μας ήταν σε υψηλό επίπεδο. Δείξαμε χαρακτήρα. Είμαι πολύ χαρούμενος, κοιτάζουμε ήδη το επόμενο παιχνίδι».

Ραφαήλ Κουμεντάκης: «Πολύ καλή εμφάνιση, αν και δεν ήταν πολύ ποιοτικό το παιχνίδι, είχε πολλά λάθη, ήταν νευρικό, αλλά λογικό, ήταν ο πρώτος τελικός. Και οι δύο ομάδες ήθελαν αυτό το ματς, κάναμε μια πολύ σημαντική νίκη. Σπάσαμε την έδρα του Παναθηναϊκού! Τώρα, θα επιστρέψουμε στο σπίτι μας, όπου πρέπει να συνεχίσουμε με νίκη».

Σαλβαδόρ Ιντάλγκο: «Σήμερα, ήταν μια πολύ καλή μέρα για εμάς, κερδίσαμε τον Παναθηναϊκό 3-0. Είμαι πολύ χαρούμενος για την εμφάνιση, ήμασταν πολύ καλοί στο σερβίς, ήμασταν σκληροί στο πρώτο και στο δεύτερο σετ. Τώρα, παίζουμε την Δευτέρα στο γήπεδό μας και καλώ όλους τους φιλάθλους μας να έρθουν. Σας θέλουμε εκεί, να μας στηρίξετε, να δημιουργήσετε ωραία ατμόσφαιρα. Μαζί είμαστε πιο δυνατοί, είστε ο έξτρα παίκτης μας στο γήπεδο».