.
.
«Σκαμπανεβάσματα» και απώλεια…

Η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, πλήρωσε τα σκαμπανεβάσματα στον 5ο και τελευταίο τελικό με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ και δεν κατάφερε να κατακτήσει το 28ο πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκοι» μέσα στο κατάμεστο Ρέντη, δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που είχαν, αφού όλα τους πήγαν στραβά σε κρίσιμα σημεία, για να ολοκληρώσουν ιδανικά τη σεζόν.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ…

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το πρώτο προβάδισμα στο 4-3 με μπλοκ του Νταφ στον Σακόγλου, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 5-0 πήγαν μπροστά με 4-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ  άουτ. Στην εξέλιξη του σετ οι Πειραιώτες παρέμειναν πίσω στο σκορ, πλησίασαν σε 22-24 με δυο διαδοχικούς άσσους του Ακγάμεζ  αλλά το έχασαν με 25-22.

Ισοφάρισε σε 1-1!

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο συγκεντρωμένος και πήγε μπροστά  (8-6) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-10 στη συνέχεια .  Με άσσο του Τσούπκοβιτς και μπλοκ του Φράγκου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε εκ νέου με 12-10ωστόσο δέχθηκε ένα σερί 3-0 για το 12-13. Από κει και πέρα όμως οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν τον έλεγχο και διατήρησαν το προβάδισμα. Οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν σε 19-19 όμως ο Ολυμπιακός έφτασε στο σετ μπολ (24-21) με πρώτο χρόνο του Άθος Κόστα και πήρε το σετ με καρφί του Νταφ (25-21).

Μπορούσε το 2-1 αλλά…

Στο 3ο σετ, οι Πειραιώτες πήραν το προβάδισμα με τον Αγκάμεζ να σημειώνει το 7-4 πάνω από το τριπλό μπλοκ του ΠΑΟΚ όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 7-7 και πήγαν μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (7-8) και με 13-16 στο δεύτερο.  Οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν σε 17-18 και 18-19 και μετά από εξαιρετική άμυνα του Γκούζντα ισοφάρισαν με δύσκολη επίθεση του Τσούπκοβιτς σε 19-19. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 22-22, όμως ο Ολυμπιακός δεν ολοκλήρωσε την προσπάθεια ανατροπής και έχασε το σετ στις λεπτομέρειες με 22-25. Στο 4ο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πολύ νωθρά και βρέθηκαν πίσω στο σκορ χωρίς να καταφέρουν να επανέλθουν στη διεκδίκηση του σετ με το οποίο θα ισοφάριζαν σε 2-2 και θα έστελναν το ματς στο τάι μπρέικ. Αυτό κατέληξε μαζί με την τελική επικράτηση κατέληξε στον ΠΑΟΚ με 14-25.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 25-21, 22-25, 14-25) σε 124'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σλόμπονταν Μπόσκαν): Νταφ 6 (3/7 επ, 3 μπλοκ), Στιβαχτής, Κοκκινάκης 2 (1/8 επ, 1 μπλοκ, 61% υπ - 39% άριστες), Άθος Κόστα 9 (6/11 επ, 3 μπλοκ), Αγκάμεζ 16 (13/35 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 18 (16/36 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ - 37% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ - 44% άριστες), Γκούζντα (λ), Σουλτανόπουλος, Φιλίποφ, Φράγκος 6 (4/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ - 41% άριστες), Ρουμελιωτάκης.

ΠΑΟΚ (Ελγκέτα): Τερζής 4 (2/2 επ, 2 μπλοκ), Σακόγλου 12 (11/18 επ, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (3/7 επ, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 12 (7/11 επ, 5 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 18 (15/28 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 51% υπ - 37% άριστες), Ντάντε 23 (19/35 επ, 4 άσσοι, 44% υπ - 11% άριστες) / Γκαράς (λ, 30% υπ - 17% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Πέτκοβιτς, Παντακίδης, Σωτηρίου 3 (3/4 επ).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Σλόμπονταν Μπόσκαν δήλωσε: «Είναι δύσκολο αυτή τη στιγμή να κάνω ένα σχόλιο για το παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ, σε κρίσιμες στιγμές, είχε μεγαλύτερη υπομονή. Δεν μπορούσαμε να βάλουμε πόντους και ταυτόχρονα να σταματήσουμε τον Ντάντε και τον Σαφράνοβιτς. Εμείς δεν είχαμε καθόλου υπομονή κι αυτό είναι κάτι περίεργο για τόσο έμπειρους παίκτες. Είναι μέρος της αθλητικής μου κουλτούρας. Ακόμη κι αν είναι δύσκολο, πρέπει να παραδέχεσαι ότι ο αντίπαλος έπαιξε καλύτερα. Άξιζαν αυτή τη νίκη και γι' αυτό πήγα να τους συγχαρώ».

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Nτίμα Φιλίποφ δήλωσε:  «Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ, κέρδισα δίκαια, σε έναν τελικό πάντα κερδίζει ο καλύτερος. Δώσαμε πάνω από το 100%, αυτός είναι ο αθλητισμός, έχουμε καλές και άσχημες στιγμές, πρέπει να το διαχειριστούμε.  Υπήρχε άγχος που μπορεί να βγήκε σε κακό. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε καλά. Όλοι οι παίκτες έδωσαν ότι είχαν αλλά δεν μα βγήκε. Δεν νομίζω πως αποσυντονιστήκαμε από το νίκη στην Πυλαία. Ντάντε και Σαφράνοβιτς είναι παίκτες τεράστιας κλάσης που όταν πρέπει πατούν το κουμπί και παίζουν σπουδαίο βόλεϊ. Ο ΠΑΟΚ ήταν πραγματικά καλύτερος από εμάς».