.
.
Τη Δευτέρα στο Ρέντη για το 2-1!

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε για πρώτη φόρα φέτος, μετά από 5 σερί νίκες, από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία με 3-0 σετ και τον περιμένει τη Δευτέρα στις 19:00 στο Ρέντη, στον 3ο τελικό της σειράς για να ανακτήσει το προβάδισμα και να κάνει το 2-1 στις νίκες. Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός υπέπεσε σε ορισμένα λάθη, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ με 8-3, στη συνέχεια όμως πλησίασε και με άσσο του Αγκάμεζ μείωσε τη διαφορά στο ελάχιστο (12-11). Ακολούθησε ένα σερί του ΠΑΟΚ για το 16-11 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και τελικά οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο σετ με 25-16 και προηγήθηκαν με 1-0. Στο δεύτερο σετ, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν με 15-16 ύστερα από τριπλό μπλοκ στον Σαφράνοβιτς, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση και πήραν το σετ με 25-20, κάνοντας το 2-0. Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός παρουσίασε σημάδια βελτίωσης ωστόσο έχασε στις λεπτομέρειες με 26-24 και γνώρισε την πρώτη φετινή ήττα από τον ΠΑΟΚ μετά από 6 παιχνίδια.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-20, 26-24)

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-3, 16-11, 21-14, 25-16

2ο σετ: 8-7, 15-16, 21-18, 25-20

3ο σετ: 8-5, 16-15, 21-20, 26-24

ΠΑΟΚ (Ελγκέτα): Τερζής, 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Στάροβιτς 18 (14/28 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (6/8 επ, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 6 (5/15 επ, 1 άσσος, 65% υπ 35% άριστες), Ντάντε 10 (9/15 επ, 1 άσσος, 67% υπ - 44% άριστες)/ Γκαράς (λ, 56% υπ 33% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Σωτηρίου Σμαραγδής

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 1 (1/3 επ), Στιβαχτη΄ς 1 (0/2 επ, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 10 (9/15 επ, 1 μπλοκ, 67% υπ 39% άριστες), Κόστα 5 (5/6 επ), Αγκάμεζ 14 (10/32 επ, 4 άσσοι), Τσούπκοβιτς 4 (4/14 επ, 14% υπ - 7% άριστες) / Στεφάνου (λ, 62% υπ - 62% άριστες), Νταφ 7 (4/4 επ, 3 μπλοκ), Φιλίποφ, Φράγκος 2 (1/5 επ, 1 μπλοκ, Ρουμελιωτάκης.

Σλόμπονταν Μπόσκαν: «Δεν παίξαμε όπως συνηθίζουμε να αγωνιζόμαστε φέτος. Κάναμε κάποια λάθη για αυτό το επίπεδο και από την άλλη πλευρά ο ΠΑΟΚ έπαιξε καλά σε αυτό το ματς. Ξεκινήσαμε στο πρώτο σετ άσχημα αλλά στην εξέλιξη βελτιωνόμασταν. Ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να ανατρέψουμε την κατάσταση. Τώρα πρέπει να κερδίσουμε τη Δευτέρα για να πάρουμε ξανά το πλεονέκτημα και να επιστρέψουμε στη Θεσσαλονίκη για να παλέψουμε ξανά. Είναι πολύ σημαντικό το επόμενο παιχνίδι για εμάς».