ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 28453
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 37942

07 December 2023

Ήττα στην Ουγγαρία

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην Ουγγαρία από την Sopron Basket με σκορ  85-69 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν ανταγωνιστικές απέναντι στην περσινή φιναλίστ στην διοργάνωση, πάλεψαν στο πρώτο δεκάλεπτο, «κόλλησαν» επιθετικά στην δεύτερη περίοδο και στη συνέχεια κυνηγούσαν το σκορ. Ο Θρύλος ουσιαστικά δέχθηκε ένα 13-0 στο β’ δεκάλεπτο και από εκεί και έπειτα ήταν δύσκολο να επανέλθει, απέναντι σε μία ομάδα με τις παραστάσεις και την εμπειρία της Sopron. Στο τέλος του ματς δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων και ηττήθηκε στην 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό η Λικέντρα Τζόνσον με 14 πόντους, ενώ την ακολούθησε η Τόμας με 12.

«ΠΛΗΡΩΣΕ» ΕΝΑ ΚΑΚΟ ΤΡΙΛΕΠΤΟ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τις  Παυλοπούλου, Τόμας, Σωτηρίου, Μάζιτς και Τζόνσον με την τελευταία από κοντά να γράφει το 1-2. Η Παυλοπούλου με τη σειρά της έκανε το 3-4, η Σωτηρίου από βολές το 5-6 στο 8:20 για το δεκάλεπτο και η Τζόνσον το 7-9 με τρίποντο. Οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας ήταν ανταγωνιστικές στο ξεκίνημα, η Μάζιτς με την Τόμας έφεραν το ματς στο 11-15, με την Sopron να επιστρέφει άμεσα και με την Ντουπρί μάλιστα να περνάει 16-15.

Το λέι απ της Τόμας πραγματοποίησε το 16-17, με τον Θρύλο να κρατάει έστω και δύσκολα το προβάδισμα με τις Τζόνσον και Νικολοπούλου (19-23 στο 2’03’’). Η Τόμας με ένα ακόμα δίποντο πραγματοποίησε το 21-25, οι γηπεδούχες όμως εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Ολυμπιακού και με ένα 8-0 σερί πήγαν στο δεύτερο δεκάλεπτο μπροστά με 29-25.

Παρότι ο Θρύλος βρέθηκε πίσω με έξι πόντους από την αρχή της περιόδου, πέντε σερί πόντοι της Σπυριδοπούλου έφεραν το ματς σε απόσταση αναπνοής (31-30). Το δίποντο της Παυλοπούλου οδήγησε τον Ολυμπιακό στο 7-0 σερί για το 31-32, με την Τέρνερ να δίνει εκ νέου προβάρισμα στην ομάδα της (33-32). Η Sopron με 4’33’’ για το δεκάλεπτο ξέφυγε με 37-32, οι «ερυθρόλευκες» από την μεριά τους πέρασαν ένα άγονο επιθετικό διάστημα, το οποίο ήταν και η αιτία για να πάει το ματς στο 42-32.

Οντας χωρίς σκορ για κάτι παραπάνω από 3 λεπτά, ο Θρύλος είδε την αντίπαλό του να τρέχει ένα 13-0 σερί, μέχρι να το σταματήσει η Μάζιτς με δύο βολές (44-34). Η Σωτηρίου μείωσε προσωρινά, η Ντουμπέι με έμμεσο τρίποντο έγραψε το 51-36 για να πετύχει η Νικολοπούλου από τα 6,75μ το 51-39 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

ΠΑΛΕΨΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΣΤΟ ΣΚΟΡ

Η αρχή του Θρύλου ήταν καλή, ένα 6-2 από τις  Σωτηρίου και Τζόνσον έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 (53-45), η Sopron συνέχιζε όμως να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος από την περιφέρεια (δύο χαμένα τρίποντα των Σωτηρίου και Τόμας) και το… πλήρωσε, αφού η διαφορά και πάλι εκτοξεύθηκε στους 14 πόντους (60-46).

Η Τζόνσον πραγματοποίησε το 64-50, με την ομάδα του Πειραιά να προσπαθεί πολύ απέναντι σε μία αντίπαλο που έχει διαρκή παρουσία στο επίπεδο της Ευρωλίγκας. Οι άστοχες βολές ήταν το νέο πρόβλημα για τον Ολυμπιακό, η Sopron έφτασε το παιχνίδι στο 68-51 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 68-53 έπειτα από λέι απ της Παυλοπούλου.

Ο Θρύλος μπήκε και πάλι καλά στο ματς σε αρχή περιόδου, δύο τρίποντα από τις Σταμάτη και Παυλοπούλου έριξαν την απόσταση στους 9 (68-59).

Οι γηπεδούχες έτρεξαν νέο 5-0 σερί, η Σπυριδοπούλου μείωσε σε 73-60, όμως από τις βολές η Σαλβαντόρεζ έκανε το 74-60. Ένα νέο σερί της Sopron δεν άφηνε περιθώριο στην ομάδα του Πειραιά. Η διαφορά πήγε στο 81-60, η Σπυριδοπούλου την έριξε κάτω από τους 20 (81-62) και η Τόμας από τα 6,75μ διαμόρφωσε το 81-65. Η Σπυριδοπούλου μείωσε σε 81-67 με τον Ολυμπιακό πάντως να έχει αποδεχτεί την ήττα του και να σκέφτεται το παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών με τον Ηρακλή.

Τα δεκάλεπτα: 29-25, 51-39, 68-59, 85-69

Sopron (Ινίγκεθ): Φεγκιβερνέκι 5, Σαλβαντόρεζ 12, Κρβέντακιτς 11, Χατάρ 9, Ζάουι 4, Τέρνερ 19, Ντουπρί 14, Ντουμπέι 11

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 13, Μάζιτς 6, Σταμάτη 4 (1/3 τρ),Αυτζή, Σπυριδοπούλου 10 (1/4  τρ. 4 ριμπ), Παυλοπούλου 9 (1/2 τρ.), Νικολοπούλου 5 , Σωτηρίου 8, Λίτση, Τζόνσον 14 (6/10 δίπ., 9 ριμπ.), Κοσμά

Από την μεριά του ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε για το ματς: " Πρώτα από όλα θα ήθελα να συγχαρώ την αντίπαλη ομάδα για τη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο δεν κάναμε πολύ καλή δουλειά στην άμυνα μας και αυτό μας δημιούργησε πρόβλημα. Στο δεύτερο προσπαθήσαμε περισσότερο σε αυτό το κομμάτι όμως όπως και να έχει αυτό αποτελεί το δεύτερο μας παιχνίδι στην Ευρωλίγκα. Πιστεύω ότι στα επόμενα παιχνίδια θα κάνουμε καλύτερη δουλειά στο παρκέ".

Η Λυκέντρα Τζόνσον είπε από την πλευρά της πως: " Παίξαμε απέναντι σε μια πολύ ταλαντούχα ομάδα με αθλήτριες με μπόλικο ταλέντο.   Ακόμα εμείς δεν διαθέτουμε την εμπειρία που πρέπει για αυτά τα παιχνίδια. Απέναντι στην Sopron είχαμε προβλήματα στο παιχνίδι μας, ειδικά στα ριμπάουντ που έχουμε και μειονέκτημα σαν ομάδα. Το παιχνίδι αυτό ανήκει στο παρελθόν και πρέπει πλέον να κοιτάξουμε μπροστά και να είμαστε ακόμα καλύτεροι στα επόμενα παιχνίδια"