ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 28455
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 38056

07 December 2023

Καταιγιστικές οι «ερυθρόλευκες», 88-47 την Ελευθερία Μοσχάτου!

Με τον καλύτερο τρόπο επέστρεψε στο πρωτάθλημα η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Μετά την ήττα (70-83) από την Πολκόβιτσε στο ΣΕΦ, για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων της EuroLeague, οι νταμπλούχες Ελλάδας επικράτησαν εκτός έδρας με 88-47 της Ελευθερίας Μοσχάτου, για την 5η αγωνιστική της Α1 και έκαναν το «πέντε στα πέντε». Οι «ερυθρόλευκες» δεν συνάντησαν ιδιαίτερη δυσκολία στην έδρα της Ελευθερίας, προηγήθηκαν με +26 (20-46) στο ημίχρονο και με πρώτη σκόρερ την Γκούσταφσον με 22 πόντους (18 η Σταμάτη, 17 η Σταμολάμπρου), «καθάρισαν» εύκολα μία ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα.

Στο +26 στο ημίχρονο!

Με 1/2 βολές της Σταμολάμπρου (5:05), ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με double score (7-14), με την Γκούσταφσον να σκοράρει με χουκ (3:04), για το 18-7. Στο 2:12, η Σταμολάμπρου πέτυχε ένα ακόμα καλάθι, για το +13 των νταμπλούχων Ελλάδας, οι οποίες «έκλεισαν» την πρώτη περίοδο με 20-7. Με τρίποντο της Σταμάτη (8:18), οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο +21 (7-28), με την Γκούσταφσον να πετυχαίνει 2/2 βολές, για το 32-9, στο 6:44. Ο Θρύλος συνέχισε την κυριαρχία του και με νέο τρίποντο της Σταμάτη (2:35), «έγραψε» το 44-16, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 46-20.

88-44, double score!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε στο +35 (20-55), με δίποντο της Σταμάτη (7:53). Οι νταμπλούχες Ελλάδας δέχθηκαν το πρώτο τους καλάθι στην τρίτη περίοδο στο 3:56 (22-55), με την Στραουτμάνε να απαντάει άμεσα (3:40), για το 57-22. Η Σταμολάμπρου ανέβασε τη διαφορά στο +37 (22-59, 2:39), με την Δίελα να «τελειώνει» το τρίτο δεκάλεπτο, με λέι απ, σε «νεκρό» χρόνο, για το 64-28. Στο 7:34 της τέταρτης περιόδου, η Αγιούσο σκόραρε, με λέι απ, για το 70-33, ενώ με 2/2 βολές της νεαρής Γκουζέλου (0:34), ο Ολυμπιακός πέτυχε double score (44-88) και στη συνέχεια, επικράτησε με 88-47.

Τα δεκάλεπτα: 7-20, 20-46, 28-64, 47-88

Ελευθερία Μοσχάτου (Δεσποτάκης): Κάλογουεϊ 18(2), Στούπα 3(1), Καρακασίδου 9, Σταμάτη, Σακουλάκη, Μυλωνάκη 3, Μπρίβερ 2, Ταμπάκου 2, Οκόγιε 10(1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 17(1), Σταμάτη 18(4), Αγιούσο 7, Σπυριδοπούλου 8(2), Σύρρα 3(1), Γκούσταφσον 22, Διελα 4, Χουγκάζ 2, Γκουζέλου 2, Στραουτμάνε 3, Βαμβακά 2

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Όλες οι αθλήτριες έδειξαν εξαιρετική διάθεση, έπαιξαν στο 100% για 40 λεπτά και αυτό θέλουμε, να παίζουμε με τέτοιο ρυθμό σε όλα τα παιχνίδια. Είμαστε στο σωστό δρόμο, συνεχίζουμε. Ήταν φανταστική ατμόσφαιρα εδώ, με τόσους οπαδούς μας σε έναν εκτός έδρας αγώνα».

Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου: «Χρειαζόμασταν μια καλή εμφάνιση, μετά την ήττα από την Πολκόβιτσε. Έπρεπε γρήγορα να καθαρίσουμε το μυαλό μας, για να παίξουμε σήμερα όπως έπρεπε. Κάναμε εξαιρετική δουλειά στην άμυνα, το σκορ τα λέει όλα. Συνεχίζουμε, δεν έχουμε χρόνο να σκεφτούμε πολλά και τώρα, εστιάζουμε στην Φενέρμπαχτσε, την Τετάρτη».