ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 28455
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 38132

07 December 2023

Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός, 82-61 τον ΠΑΟΚ!

Μετά την ολοκλήρωση των υποχρεώσεων της Ευρώπη, στη φάση των «8» του EuroCup, η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού επέστρεψε με τον καλύτερο τρόπο στο πρωτάθλημα. Τα κορίτσια του Θρύλου νίκησαν με 82-61 τον ΠΑΟΚ στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, για τη 15η αγωνιστική της Α1, διευρύνοντας την αήττητη πορεία τους στην Ελλάδα. Οι «ερυθρόλευκες» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ, κυριάρχησαν απόλυτα επί των «ασπρόμαυρων» και με πλουραλισμό στην επίθεση και πρώτη σκόρερ την Τόλφρι με 13 πόντους, έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα με +21 διαφορά!

Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς είχε τον έλεγχο από το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο προηγήθηκε με +5 (19-14), με λέι απ της Νικολοπούλου (0:34), πηγαίνοντας στη δεύτερη περίοδο με προβάδισμα 19-16 κόντρα στον ΠΑΟΚ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ανέβασε… στροφές και με δίποντο της Δίελα (3:50), ξέφυγε για πρώτη φορά από τις φιλοξενούμενες με +10 (31-21), ενώ με δύο εύστοχες βολές της Αλεξανδρή (1:14), ανέβασε τη διαφορά στο +11 (37-26), ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με σκορ 37-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Θρύλος ανέβασε την απόδοση του στην επίθεση, σκοράροντας 29 πόντους, ενώ δέχθηκε μόλις 13 από την ομάδα της Θεσσαλονίκης, για το +66-42, με το οποίο «μπήκε» στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έκαναν το 70-46, με τζαμπ σουτ της Βαμβακά (8:04), ενώ έφτασαν στο 80-59 επί των «ασπρόμαυρων», με την Δίελα (1:15). Έτσι, με νέο τζαμπ σουτ της Βαμβακά (0:09), η ομάδα μας διαμόρφωσε το τελικό 82-61 κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-29, 66-42, 82-61

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ 10(2), Τόλφρι 13(1), Σταμάτη 3(1), Αλεξανδρή 4, Σπυριδοπούλου 12, Σύρρα 2, Νικολοπούλου 9, Φουράκη, Δίελα 6, Βαμβακά 8, Βίτολα 10, Χάμπλιν 5

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 12, Μάντεν 17, Χαιριστανίδου 6, Μακιτάλο, Μηνοβγίδου, Κατσαμούρη 4, Τόλη 2, Καρλάφτη 15(3), Κιλαζίδου 5

Δηλώσεις:

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Η νίκη σήμερα ήρθε με άμυνα και ένταση στο μάξιμουμ για 40 λεπτά αγώνα. Η ομάδα μας καθάρισε το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο κλέψαμε πολλές μπάλες και σκοράραμε πόντους στην κόντρα. Είμαι ικανοποιημένος από τις αθλήτριες μου».

Αγγελική Νικολοπούλου: «Αποδείχθηκε ένα παιχνίδι αρκετά εύκολο, είχαμε καλό τέμπο και ακολουθήσαμε την τακτική μας. Μιας και τελείωσαν οι ευρωπαϊκές μας υποχρεώσεις, πρέπει να στρέψουμε την προσοχή μας στο ελληνικό πρωτάθλημα και στο Κύπελλο, που είναι οι στόχοι μας για το υπόλοιπο της σεζόν».