ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 28455
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 38056

07 December 2023

«Άγγιξε» το «break», στην Ηλιούπολη για το 1-1!

Μια «ανάσα» από το «break» στην έδρα της ΑΕΚ, στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος, έφτασε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή. Οι πρωταθλητές Ελλάδας ηττήθηκαν με 21-19 από τους «κιτρινόμαυρους» στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, στην πρεμιέρα των τελικών της Handball Premier, «πληρώνοντας» την εμφάνιση τους στο πρώτο ημίχρονο. Ο Θρύλος, αν και δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε πίσω με 13-5 και 15-9, στο δεύτερο μέρος «έσφιξε» την άμυνα του, αντέδρασε και προηγήθηκε με 19-18, 10 λεπτά πριν από το φινάλε. Ωστόσο, γνώρισε την ήττα από την ΑΕΚ, την οποία «κράτησε» ο τερματοφύλακας της, Μάτσκεβιτς, με 17 αποκρούσεις (οι δύο σε εκτελέσεις πέναλτι, αρκετές σε τετ-α-τετ των «ερυθρόλευκων»). Ο Ολυμπιακός έδειξε, ότι είναι στο «χέρι του» να «σπάσει» την έδρα στη σειρά των τελικών, κάτι που φάνηκε και στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου νίκησε με 24-21 την ΑΕΚ. Την Τετάρτη (17/5) στις 19:30, η σειρά μεταφέρεται στο κλειστό της Ηλιούπολης, όπου ο Θρύλος θέλει να εκμεταλλευτεί την έδρα του και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» νωθρά στο ματς και βρέθηκε πίσω με 3-0 και 5-1, με τον Μοντόρο να μειώνει σε 5-3, στο 8:50. Με γκολ του Καραμπουρνιώτη (13:43), οι πρωταθλητές Ελλάδας έμειναν κοντά στο σκορ (6-4), όμως στη συνέχεια, έπαθαν «μπλακ άουτ» στην επίθεση και απομακρύνθηκαν με 13-5 από την ΑΕΚ. Ο Νιόκας μείωσε σε 13-7, στο 26ο λεπτό, ο Παπαδόπουλος σε 13-8 (26:52), όμως οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο 15-8. Το 15-9 του ημιχρόνου διαμόρφωσε ο Σλαβούλιτσα, στο 28:54.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν «στροφές» και παρουσίασαν «άλλο» πρόσωπο, τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα, με τον Οστρούτσκο να μειώνει σε 17-14, στο 38:51. Ο Παπαβασίλης έκανε το 17-15 (39:25) και ο Μπάγιος το 17-16 (40:11), με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει την «αντεπίθεσή» του και να ισοφαρίζει (17-17), με ωραίο γκολ του Οστρούτσκο, στο 40:11. Οι πρωταθλητές Ελλάδας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ισοφάρισαν ξανά (18-18), στο 47:40, με τον Παπαβασίλη, ο οποίος έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα, με 19-18, με τη συμπλήρωση 50 λεπτών! Η ΑΕΚ, ωστόσο, έφερε το ματς στα ίσια (19-19) και στη συνέχεια, έφτασε στο 21-19 και στη νίκη.

Τα πεντάλεπτα:  4-1, 6-3, 7-4, 11-5, 13-6, 15-9 (ημχ.), 17-11, 17-15, 17-17, 18-19, 19-19, 21-19

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς 1, Αραμπατζής 2, Τικ, Ζίφκοβιτς, Μαντάλινιτς 7, Νικολαϊδης, Τσέπιτς 1, Ηλιόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης, Αρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτόμπι, Ρογκούλσκι, Λέμος , Κεδέρης 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 6, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής, Μπουρζέ, Πασσιάς, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούτσκο 2, Γκρατζάν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

Νίκος Γραμματικός: «Πρώτο παιχνίδι της σειράς των πλέι οφ, δυστυχώς δεν τα καταφέραμε, παρά τη μεγάλη προσπάθεια που έκαναν τα παιδιά στο δεύτερο ημίχρονο. Πετάξαμε στα σκουπίδια όλο το πρώτο ημίχρονο, ήμασταν πάρα πολύ παθητικοί στην άμυνα. Από την άλλη, ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ πήγε πάρα πολύ καλά. Τώρα, ετοιμαζόμαστε από αύριο, για να είμαστε έτοιμοι την Τετάρτη, να ισοφαρίσουμε τη σειρά των τελικών. Αυτό που θέλω να κρατήσουμε από αυτό το ματς είναι μόνο η προσπάθεια που έκαναν τα παιδιά. Παρόλο που ήταν τόσο μπροστά η ΑΕΚ, καταφέραμε να ισοφαρίσουμε και να περάσουμε μπροστά. Συνεχίζουμε, με τη στήριξή και του κόσμου μας, στόχος μας είναι να πάμε να ισοφαρίσουμε».

Βύρων Παπαδόπουλος: «Στο πρώτο ημίχρονο, δεν μπήκαμε όπως θέλαμε. Η άμυνα μας δεν έπιασε την απόδοση που πιάνει συνήθως σε τέτοια ματς, ενώ στην επίθεση μας κόστισαν κάποια κενά διαστήματα. Έτσι, η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια με μεγάλη διαφορά. Στο δεύτερο μέρος, παρουσιαστήκαμε πολύ πιο σφιχτοί στην άμυνα, πολύ αποφασισμένοι, κάναμε κατάθεση ψυχής και γυρίσαμε ένα ματς, που δύσκολα μπορεί να γίνει σε τελικούς, σε αυτό το σημείο. Βασικός παράγοντας της νίκης της ΑΕΚ έπαιξε και η απόδοση του τερματοφύλακας της, ο οποίος με τα ποσοστά που είχε ήταν δύσκολο να χάσει η ομάδα του. Εμείς, τώρα κοιτάμε το ματς στην Ηλιούπολη, έχουμε λίγες μέρες να δουλέψουμε όσο πιο πολύ γίνεται, ώστε να κάνουμε το 1-1 στη σειρά. Η σειρά θα είναι μεγάλη, ελπίζω να χαμογελάσουμε εμείς στο φινάλε».