ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 28455
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 38056

07 December 2023

Στον τελικό του Κυπέλλου ο Θρύλος, 24-21 την ΑΕΚ!

Την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή! Στον ημιτελικό του Final-4 του θεσμού στο Ναύπλιο, οι πρωταθλητές Ελλάδας, με εξαιρετική εμφάνιση, επικράτησαν με 24-21 της ΑΕΚ και εξασφάλισαν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό! Στο ΔΑΚ Αγίας Τριάδας, ο Θρύλος ήταν το «αφεντικό» της ημιτελικής «μάχης», έπαιξε καταπληκτική άμυνα και πήρε μεγάλες διαφορές (4-1, 8-3, 10-5, 21-16), φτάνοντας στη νίκη επί των «κιτρινόμαυρων» και στην πρόκριση στον τελικό της Τρίτης (9/5). Στο ίδιο γήπεδο, στις 19:15 (ΕΡΤ 3), οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν τον Δούκα, για τον τελικό του Final-4 του Κυπέλλου, με στόχο την κατάκτηση του δεύτερου τίτλου της σεζόν 2022-23, μετά το Super Cup.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με γκολ του Παπαβασίλη στην κόντρα (3:11), προηγήθηκε με 3-1, με τον Οστρούσκο να σκοράρει, με φοβερό σουτ, για το 4-1, με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών! Στο 19:42, ο Μπάγιος έδωσε «αέρα» πέντε τερμάτων (8-3) στους πρωταθλητές Ελλάδας, ο Παπαβασίλης «έγραψε» το 9-5 (22:01) και στη συνέχεια (23:00), ο Γκράτζαν έκανε το 10-5. Η ΑΕΚ μείωσε σε 10-7, ο Καραμπουρνιώτης «απάντησε» (11-7) άμεσα (26:50), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 11-9 προβάδισμα για τον Θρύλο.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε 13-11, όμως ο Μπάγιος ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +4 (16-12, 41:40). Με τέρμα του Δομπρή, στο 49ο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 18-14, ενώ στο 52:50, ξέφυγαν με 21-16, με τον Πασσιά! Με τη συμπλήρωση 58 λεπτών στο ματς, ο Γκράτζαν «έγραψε» το 23-19, ενώ ήταν και αυτός που «υπέγραψε» τη νίκη-πρόκριση του Ολυμπιακού, αφού διαμόρφωσε το τελικό 24-21, στο 59:42.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 5-2, 6-3, 8-4, 10-5, 11-9 (ημχ.), 12-10, 13-12, 16-13, 18-15, 21-17, 24-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 2, Κανδύλας 1, Μπάγιος 3, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής 2, Mπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 5, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν 4, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

ΑΕΚ (Αλέξανδρος Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 1, Τικ 2, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 8, Τσέπιτς 1, Αλμέιδα, Ηλιόπουλος 1, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί 2, Ρογκούλσκι, Λέμος 2, Κεδέρης 2

Νίκος Γραμματικός: «Μείναμε πιστοί στο πλάνο μας, στην άμυνα, η οποία θεωρώ ότι ανταποκρίθηκε πάρα πολύ καλά. Πήραμε μεγάλη βοήθεια και από τον Μπάουερ, ο οποίος σήμερα πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση. Από εκεί και πέρα, η αποχή των τριών εβδομάδων δεν βοήθησε την ομάδα να έχει ρυθμό στην επίθεση, παρόλα αυτά είμαι πολύ ευχαριστημένος, είναι ένα πολύ καλό αποτέλεσμα για εμάς, ας μην ξεχνάμε ότι παίζαμε απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο, αλλά όπως είπα και στα παιδιά, κάναμε μια νίκη. Αυτό που έχει σημασία, είναι αύριο να είμαστε πάρα πολύ σοβαροί και απέναντι στον Δούκα, που είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα, να μείνουμε 100% συγκεντρωμένοι στο πλάνο».

Μπάμπης Δομπρής: «Ήταν ένα πολύ δυνατό ματς απέναντι σε έναν πολύ αξιόλογο αντίπαλο, τον οποίο θα αντιμετωπίσουμε και στον τελικό του πρωταθλήματος. Εμείς, δώσαμε βάση στην άμυνα μας, για να αντιμετωπίσουμε τα επιθετικά ατού της ΑΕΚ. Γνωρίζαμε ποια ήταν τα δυνατά τους σημεία, που μπορούμε να δώσουμε λίγο χώρο, που μπορούμε να πιέσουμε λίγο παραπάνω, αλλά θεωρώ, ότι σταθήκαμε αρκετά καλά και στην επίθεση, βρίσκοντας λύσεις απέναντι στην σκληρή άμυνα της ΑΕΚ και καταφέραμε να πάρουμε αυτή τη μεγάλη νίκη, η οποία φυσικά δεν σημαίνει τίποτα, αν αύριο δεν κατακτήσουμε το τρόπαιο απέναντι στην ομάδα του Δούκα».

Παναγιώτης Καραμπουρνιώτης: «Αρχικά, θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλους τους συμπαίκτες μου, μπήκαμε αποφασισμένοι στο γήπεδο και από το πρώτο λεπτό δείξαμε στην ΑΕΚ, ότι εμείς θέλουμε περισσότερο από αυτούς να περάσουμε στον αυριανό τελικό. Ήταν ένα ματς που στηριχθήκαμε στην άμυνα, σε συνδυασμό με τον τερματοφύλακα μας. Κάναμε ό,τι ακριβώς είπαμε στα αποδυτήρια και αυτό μας έδωσε την πρόκριση. Όμως, τίποτα δεν έχει τελειώσει, αύριο θα είναι και πάλι ένα δύσκολο παιχνίδι, θέλουμε να πάμε στο ξενοδοχείο, να ξεκουραστούμε, να δούμε τον αγώνα του Δούκα στο βίντεο και αύριο, να εμφανιστούμε ακόμα πιο έτοιμοι».