ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 21795
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 6085

29 May 2024

Στους τελικούς ο Θρύλος, 26-20 τη Δράμα!

Στους τελικούς του πρωταθλήματος προκρίθηκε, για μία ακόμη σεζόν, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή.

Μετά την ιστορική βραδιά στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, τον τελικό του EHF European Cup με την Βάλουρ και την απώλεια του ευρωπαϊκού τίτλου στη διαδικασία των πέναλτι, ο Θρύλος επέστρεψε στην Handball Premier, επικράτησε με 26-20 της Δράμας εκτός έδρας, στον δεύτερο ημιτελικό των πλέι οφ και με 2-0 στη σειρά, «σφράγισε» το εισιτήριο για την τελική φάση (κόντρα στην ΑΕΚ).

Ο Ολυμπιακός «έκλεισε» τα πρώτα 10 λεπτά, με +3 (3-6) προβάδισμα, μετά από γκολ του Βίντα στην κόντρα (9:36). Η Δράμα ισοφάρισε σε 6-6 και στη συνέχεια, προηγήθηκε με 7-6, όμως ο Θρύλος αντέδρασε και προσπέρασε με 10-8, με τον Μιχαηλίδη, στο 23:56. Ο Κανδύλας «έγραψε» το 12-9, στο 25ο λεπτό, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-12, αλλά ο Τζηράς διαμόρφωσε το 14-12 του ημιχρόνου (29:58).

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά στο δεύτερο μέρος, με τον Τζηρά να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 (13-18), με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (39:18). Η Δράμα μείωσε σε 20-18, αλλά ο Ολυμπιακός «ανέβηκε» ξανά στο +5 (18-23), με τον Παπαβασίλη στην κόντρα (51:20). Ο Τσιγαρίδας έκανε το 25-19, στο 57ο λεπτό, με τον Θρύλο να επικρατεί με 26-20, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπαβασίλη (59:32).

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-6, 5-6, 7-7, 9-11, 12-14 (ημχ.), 13-15, 13-18, 16-18, 18-21, 18-24, 20-26

Δράμα (Σάκης Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 5, Χαϊτίδης 3, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 1, Λατσάκου 1, Τοζακίδης, Τόσκας 2, Τουνγκελίδης, Ιωαννίδης, Καλαϊτζίδης, Μανωλούδης 3, Μεσσήνης, Ντάκαρης, Κόρσακ 1, Παπαδόπουλος 1, Σίνα 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 6, Βίντα 4, Τζίμπουλας 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 2, Δομπρής, Tσιγαρίδας 1, Πασσιάς, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Μιχαηλίδης 2, Σάββας