ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 21638
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 5946

10 June 2024

Ξανά προβάδισμα τίτλου ο Ολυμπιακός!

Η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή βρίσκεται ένα βήμα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος της σεζόν 2023-24. Ο Θρύλος επικράτησε με 24-22 της ΑΕΚ στην παράταση, στον τρίτο τελικό της Handball Premier στη Νίκαια και έκανε το 2-1 στη σειρά!

Σε έναν συγκλονιστικό και σκληρό τελικό στο κλειστό «Μ. Λοϊζος», οι «ερυθρόλευκοι» κατέθεσαν ψυχή, τα έδωσαν όλα και «έβγαλαν» χαρακτήρα, ειδικά στην παράταση, φτάνοντας στη δεύτερη νίκη επί των «κιτρινόμαυρων» και στο δεύτερο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος!

Την Πέμπτη (13/6), ο Ολυμπιακός δίνει τον τέταρτο τελικό της Handball Premier στην έδρα της ΑΕΚ, με στόχο το 3-1 στη σειρά και την κατάκτηση του τίτλου.

Πολύ σκληρό το πρώτο ημίχρονο, με τις άμυνες των δύο ομάδων να κυριαρχούν. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-1 και 3-2, με τέρματα των Τζηρά (2:20) και Κανδύλα (7:20), όμως η ΑΕΚ, με 3-0 σερί, προσπέρασε με 5-3. Ο Σάββας ισοφάρισε σε 5-5, στο 12:34, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» ξέφυγαν και πάλι με +2 (5-7). Ωστόσο, αυτή τη φορά «έτρεξε» ο Θρύλος 3-0 σερί και με δύο γκολ του Τζηρά (16:56, 18:05) και ένα του Παπαβασίλη (22:21), πήρα ξανά προβάδισμα (8-7). Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 9-8, ο Σλίσκοβιτς ισοφάρισε (9-9), στο 25:45, με τον Τζηρά να βάζει τους «ερυθρόλευκους» και πάλι μπροστά στο σκορ (10-9), σκοράροντας στο 27ο λεπτό. Η ΑΕΚ, όμως, πέτυχε δύο ακόμη τέρματα και έκανε το 11-10, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Στα πρώτα 20 λεπτά του ματς, ο Ολυμπιακός μέτρησε έξι δοκάρια!

Ο Θρύλος «μπήκε» δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με γκολ του Παπαβασίλη (32:48), προσπέρασε με 12-11, με τον Πασσιά να «γράφει» το 14-13, στο 35ο λεπτό. Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με 15-14 και 16-15, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν την «αντεπίθεσή» τους και με 3-0 σερί και γκολ του Τζηρά στην κόντρα (43:20), ξέφυγαν με +2 (18-16). Γκολ του Σλαβούλιτσα και 19-17 ο Ολυμπιακός, στο 46:46, με τους φιλοξενούμενους να «τρέχουν» 3-0 σερί και να παίρνουν και πάλι «κεφάλι» στο σκορ (19-20). Στο σημείο αυτό, οι διαιτητές δεν είδαν πεντακάθαρο πέναλτι υπέρ του Θρύλου, αλλά ο Παπαβασίλης ισοφάρισε σε 20-20, στο 53ο λεπτό. Γκολ του Πασσιά και 21-20 οι «ερυθρόλευκοι», στο 54ο λεπτό, με τους διαιτητές να μην… βλέπουν και πάλι πέναλτι, δύο λεπτά μετά! Αντίθετα, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 21-21, με πέναλτι. Στα εναπομείναντα δύο λεπτά, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να «βρει» δίχτυα, «έβγαλε» την τελευταία άμυνα και έτσι, με 21-21, ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, ο Θρύλος έπαιξε εξαιρετική άμυνα και κράτησε ανέπαφη την εστία του, με τους Σάββα (2:20) και Μοντόρο (4:00) να κάνουν το 23-21. Στο δεύτερο μέρος της παράτασης, ο Σάββας ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +3 (24-21), με τρομερό σουτ, στο 1:40, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 24-22, σκορ με το οποίο τελείωσε ο τρίτος τελικός στη Νίκαια!

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 5-6, 7-7, 8-8, 10-11 (ημχ.), 13-13, 14-15, 18-17, 19-19, 21-20, 21-21 (κ.α.), 23-21, 24-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 3, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 2, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής, Τσιγαρίδας, Πασσιάς 3, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 1, Κάβτιτς 1, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 3

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 2, Τίκ, Γιόνσον 2, Μαντάλινιτς 8,  Μάλλιος, Τέπερ, Τόμε, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 3, Άρσιτς, Μπελασέν 2, Σόκολιτς 1, Μίλερ 1, Σάλεμ, Λέμος 3, Κεδέρης

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 2-5,  Πέναλτι: 0/1-2/2

Ζέλικο Μπάμπιτς: «Πολύ δύσκολο ματς, πολύ σκληρό ως το φινάλε. Δείξαμε χαρακτήρα σε όλο το ματς, αλλά και στην παράταση. Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου, τους αξίζουν συγχαρητήρια. Είμαστε στο 2-1, ήταν πολύ σημαντική νίκη. Τώρα, πάμε στην έδρα του αντιπάλου, να κερδίσουμε ξανά, πάντα αυτό έχουμε στόχο».

Στέφανος Μιχαηλίδης: «Για εμάς αυτό το ματς ήταν ίσως το σημαντικότερο στη σειρά, δεν θέλαμε να χάσουμε στην έδρα μας, ήταν πολύ δυνατό παιχνίδι. Παλέψαμε πολύ σκληρά και οι δύο ομάδες, αλλά φτάσαμε εμείς στο 2-1. Τώρα, πρέπει να κάνουμε τη δουλειά εκτός έδρας, να κάνουμε το 3-1».