ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 28455
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 38152

07 December 2023

Ανώτερος ο Θρύλος έδειξε τη δυναμική του!

To μήνυμα ότι μπορεί να πρωταγωνιστήσει και φέτος στο Champions League έστειλε ο Θρύλος από τη Βουδαπέστη. Με την διοργανώτρια του φετινού Final Six και ισχυρή Ζόλνοκ ο Ολυμπιακός, αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 5-5, σε ένα ματς όπου κάλλιστα θα μπορούσε να φύγει με τη νίκη αφού είχε τον έλεγχο και ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκειά του. Οι ερυθρόλευκοι που στερήθηκαν τις πολυτιμες υπηρεσίες του Θοδωρή Βλάχου ο οποίος απουσίαζε απο τον πάγκο λόγο της αποβολής του στο προηγούμενο ματς δεν βρέθηκαν σε καμία στιγμή πίσω στο σκορ ενώ ισοφαρίστηκαν για πρώτη φορά, 1:45 πριν τη λήξη. Παρ’ όλα αυτά το αποτέλεσμα κρίνεται θετικό για τον Θρύλο με δεδομένη και την αντιμετώπιση που είχε από την διαιτησία αφού οι αποβολές ήταν 13 υπέρ της Ζόλνοκ και μόλις 6 για τους «ερυθρόλευκους». Ακόμα και έτσι όμως οι Πειραιώτες είχαν εντυπωσιακό ποσοστό αφού «έβγαλαν» τις 12 άμυνες στον παίκτη λιγότερο απέναντι σε μια ομάδα με μεγάλο μπάτζετ και  μέσα στην έδρα της οποίας είναι πολύ δύσκολο να πάρει αποτέλεσμα κάποια άλλη ομάδα του ομίλου.

Οδηγούσε στο σκορ ο Θρύλος!

Από κει και πέρα ο Θρύλος προηγήθηκε με γκολ του Φουντούλη από την περιφέρεια και ο Μανώλης Μυλωνάκης διαμόρφωσε το 0-2 με το οποίο ολοκληρώθηκε η 1η πρώτη περίοδος. Η «ερυθρόλευκη» άμυνα παραβιάστηκε για πρώτη φορά, 1:20 πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με σουτ του Βάμος από την περιφέρεια. Ωστόσο ο Γιώργος Ντόσκας 23’’ πριν συμπληρωθεί 2ο οκτάλεπτο έδωσε ξανά προβάδισμα δυο τερμάτων στον Ολυμπιακό σημειώνοντας το 1-3. Δυο λεπτά μετά την έναρξη της 3ης περιόδου οι Ούγγροι μείωσαν σε 2-3 ξανά με τον Βάμος ο οποίος σημείωσε το μοναδικό γκολ στο διάστημα αυτό. Στην τελευταία περίοδο ο Μανώλης Μυλωνάκης διεύρυνε εκ νέου στα δυο γκολ το προβάδισμα του Ολυμπιακού σημειώνοντας το 2-4. Ωστόσο ακολούθησαν τα δυο διαδοχικά γκολ του Βάμος για το 4-4. Ο Μανώλης Μυλωνάκης «απάντησε» άμεσα με ένα πολύ ωραίο γκολ από την περιφέρεια, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, 1:16 πριν το φινάλε αλλά τελικά ο Πρλαϊνοβιτς ισοφάρισε 40’’ στο τελικό 5-5. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να σκοράρουν στην επόμενη φάση αφού ο Νάγκι απέκρουσε, οι Ούγγροι δεν εκδήλωσαν την τελευταία επίθεση και έτσι παρέμεινε το αποτέλεσμα.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 1-1, 1-0, 3-2.

Η διακύμανση

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Φουντούλης (περιφέρεια, 5:25), 0-2 Μυλωνάκης (π/π, 1:34)

2ο οκτάλεπτο: 1-2 Βάμος (περιφέρεια, 1:20), 1-3 Ντόσκας (περιφέρεια, 0:23),

3ο οκτάλεπτο: 2-3 Βάμος (περιφέρεια, 6:13)

4ο οκτάλεπτο: 2-4 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 6:21), 3-4 Βάμος (περιφέρια, 5:57), 4-4 Βάμος (περιφέρεια, 1:45), 4-5 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 1:16), 5-5 Πρλαϊνοβιτς (π/π, 0:40).

Ζόλνοκ: Νάγκι, Γκότσιτς, Κρουσιγιάτ, Βάμος 4, Γιάνσικ, Μέζεϊ, Άλεκσιτς, Γιάνγκερ, Πρλαϊνοβιτς 1, Ντ. Βάργκα, Κις, Φούλοπ, Κάρντος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πάβιτς, Μυλωνάκης 3, Δελακάς, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 1, Μπούσλιε, Ποντικέας, Ντόσκας 1, Μουρίκης, Κολόμβος, Γιάνοβιτς, Εσπανιόλ, Γαλανόπουλος.

Βλάχος: «Έχουμε χαρακτήρα και ποιότητα, είμαστε στο σωστό δρόμο»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Θοδωρής Βλάχος δήλωσε στο osfp.gr τα εξής: «Ο Ολυμπιακός σήμερα έδειξε ότι είναι πραγματικά ομάδα. Έδειξε επίσης ότι αντέχει στην πίεση μιας γεμάτης έδρας αλλά και μιας εχθρικής διαιτησίας γιατί πράγματι σήμερα η διαφορά των αποβολών μεταξύ των δυο ομάδων για παιχνίδι Champions League, ήταν πολύ μεγάλη. Παρ’ όλα αυτά εμείς αντέξαμε, ήμασταν πολύ ήρεμοι και δεν χάσαμε τη συγκέντρωσή μας κόντρα σε μια ομάδα που επιθετικά έχει πολλές αρετές. Κρατάμε το γεγονός ότι δεν χάσαμε, ότι έχουμε χαρακτήρα και ποιότητα και ότι είμαστε σε σωστό δρόμο και σε αυτό που θέλουμε να κάνουμε».

Πάβιτς: «Να συνεχίσουμε έτσι»

Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, Γιόζιπ Πάβιτς που πραγματοποίησε μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση δήλωσε στο osfp.gr τα εξής: «Παίξαμε πολύ καλά στην άμυνά μας. Αντιμετωπίσαμε μια πολύ καλή ομάδα που δεν έχει χάσει στην έδρα της πέρσι, ούτε από την Προ Ρέκο ούτε από την Γιουγκ. Είχαμε την ευκαιρία να κερδίσουμε. Ακόμα τίποτα δεν έχει τελειώσει είμαστε στην αρχή. Αυτό δεν θα άλλαζε ακόμα και αν κερδίζαμε ωστόσο είναι πολύ σημαντικό ότι δεν ηττηθήκαμε. Να συνεχίσουμε έτσι όλο το χρόνο και να προχωρήσουμε».