ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 28458
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 38264

07 December 2023

Άργησε να μπει στο ματς…

Η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού δεν τα κατάφερε κόντρα στην Μπρέσια, στο Παπαστράτειο, αφού ηττήθηκε με 8-5, για την 9η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League. Στο κρίσιμο ματς με την πρωταθλήτρια Ιταλίας και πρωτοπόρο του Α’ ομίλου του Champions League, οι νταμπλούχοι Ελλάδας δεν έπιασαν τη συνηθισμένη τους απόδοση, «μπήκαν» αργά στο παιχνίδι και γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στον Πειραιά. Ο Θρύλος δεν είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση (5/27 σουτ), δεν αξιοποίησε τον παίκτη παραπάνω, έχοντας 0/6 στο πρώτο ημίχρονο και παρότι βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος, στάθηκε και άτυχος, αφού έχασε τρεις παίκτες με αποβολή (Δερβίσης, Γούβης, Μπούσλιε) και έτσι, δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή απέναντι στην ιταλική ομάδα.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» νωθρά στο ματς και υπέπεσε σε πέναλτι στην πρώτη φάση της Μπρέσια, μένοντας νωρίς-νωρίς πίσω στο σκορ (0-1, 7:45). Οι νταμπλούχοι Ελλάδας δεν είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση, έχασαν πολλές ευκαιρίες και τελικά, δέχθηκαν ένα ακόμα γκολ (0-2, 1:30) από την πρωταθλήτρια Ιταλίας, αυτή τη φορά στην κόντρα. Ο Θρύλος συνέχισε την πίεση επιθετικά, αλλά δεν «βρήκε» δίχτυα και έτσι, πήγε στο δεύτερο οκτάλεπτο όντας πίσω με δύο τέρματα από την ιταλική ομάδα. Στη δεύτερη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν χωρίς στόχο στην επίθεση και δέχθηκαν τρίτο γκολ (0-3, 3:45) από τους Ιταλούς, ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με 0/6 στον παίκτη παραπάνω και συνολικά, με 0/13 σουτ.

Στο ξεκίνημα του τρίτου οκταλέπτου, οι Πειραιώτες έμειναν πίσω με -4 (0-4, 7:34), έπειτα αντέδρασαν και μείωσαν σε 4-1, με τον Δερβίση (6:07), όμως δέχθηκαν δύο ακόμη τέρματα (3:07, 0:33) από τους φιλοξενούμενους, για το 6-1. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου διπλασίασε τα γκολ της, με τον Φιλίποβιτς (0:15), σκοράροντας για πρώτη φορά στον παίκτη παραπάνω και «έκλεισε», έτσι, την τρίτη περίοδο με το σκορ στο 6-2 υπέρ της Μπρέσια.

Στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και αφού έβγαλε δύο μεγάλες άμυνες, πλησίασε στα τρία τέρματα (3-6) την πρωταθλήτρια Ιταλίας, με τον Φιλίποβιτς (6:57) στον παραπάνω. Με σκόρερ ξανά τον Φιλίποβιτς (6:02) και πάλι στον παίκτη παραπάνω, ο Θρύλος έκανε το 6-4, αλλά στη συνέχεια, δέχθηκε δύο γκολ (4-8, 5:28, 3:27) και απομακρύνθηκε ξανά από την ιταλική ομάδα. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 8-5, με τον Γενηδουνιά (3:04) από την περιφέρεια, όμως στα εναπομείναντα λεπτά, δεν μπόρεσαν να σκοράρουν κάποιο τέρμα και έτσι, γνώρισαν την ήττα από την Μπρέσια στον Πειραιά.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 0-1, 2-3, 3-2

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Πρεσιούτι (πέναλτι, 7:45), 0-2 Πρεσιούτι (κόντρα, 1:30),

2ο οκτάλεπτο: 0-3 Λάζιτς (φουνταριστό, 3:45)

3ο οκτάλεπτο: 0-4 Λουόνγκο (περιφέρεια, 7:34), 1-4 Δερβίσης (δύο μέτρα, 6:07), 1-5 Λουόνγκο (π/π, 3:07), 1-6 Αλεσιάνι (περιφέρεια, 0:33), 2-6 Φιλίποβιτς (π/π, 0:15)

4ο οκτάλεπτο: 3-6 Φιλίποβιτς (π/π, 6:57), 4-6 Φιλίποβιτς (π/π, 6:02), 4-7 Λουόνγκο (π/π, 5:28), 4-8 Λάζιτς (π/π, 3:27), 5-8 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 3:04)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Μπίγιατς, Γραμματικός, Γκίλλας, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης, Γούβης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Μουρίκης, Φιλίποβιτς 3, Χρυσοσπάθης, Κολόμβος, Ζερδεβάς

Μπρέσια (Αλεσάντρο Μπόβο): Τεσάνοβιτς, Ντόλτσε, Πρεσιούτι 2, Μπίκαρι, Λάζιτς 2, Βαπένσκι, Ρενζούτο, Τ. Γιανάτσα, Αλεσιάνι 1, Λουόνγκο 3, Ντι Σόμα, Γκίτο, Μ. Γιανάτσα

Θοδωρής Βλάχος: «Θέλαμε μία τέτοια μέρα, που η οικογένεια του Ολυμπιακού δεν ξεχνά ποτέ τα αυτά τα παιδιά που χάθηκαν, να είχαμε ένα διαφορετικό αποτέλεσμα, να τους αφιερώναμε τη νίκη, αλλά δεν τα καταφέραμε. Προσπαθήσαμε, αλλά δεν ήμασταν σε καλή μέρα, κυρίως επιθετικά. Μας έλειψαν γκολ κάποιων αθλητών που πράγματι, επιθετικά, είναι πολύ διαφορετικοί. Εκεί ήταν η διαφορά των δύο ομάδων. Νομίζω, ότι οι διαιτητές επέτρεψαν το πολύ σκληρό παιχνίδι της Μπρέσια σήμερα, εκτός έδρας, κάτι που εμείς δεν το είχαμε ποτέ και δεν ξέρω αν θα το έχουμε ποτέ. Ήταν πάρα, πάρα πολύ σκληρό, μας έβγαλε τελείως εκτός ρυθμού, δεν είχαμε ρυθμό και δεν είχαμε καθαρό μυαλό στο τέλος των φάσεων. Από εδώ και πέρα, κάθε παιχνίδι είναι τελικός, παίζεται και η πρόκριση, δεν έχουμε εξασφαλίσει τίποτα, όλα τα ματς είναι σημαντικά, δύσκολα και αμφίρροπα. Πρέπει να ξαναβρούμε τον εαυτό μας, πριν λίγο καιρό παίζαμε πιο ελεύθερα και είχαμε καλύτερη συνοχή και καλύτερα αποτελέσματα».

Μάνος Ζερδεβάς: «Σίγουρα, δεν φτάσαμε την απόδοση που θέλαμε και ήμασταν τελείως αναποτελεσματικοί στην επίθεση. Ήταν ένα κρίσιμο ματς, γιατί από βαθμολογικής άποψης κρίνονταν πολλά και σε κανέναν από εμάς δεν αρέσει να χάνει στην έδρα μας. Παρόλα αυτά, θα ανασυνταχθούμε, θα διορθώσουμε τα λάθη μας και πιστεύω, θα παρουσιαστούμε καλύτεροι στη συνέχεια. Σήμερα ήταν και μία ιδιαίτερη μέρα για τον σύλλογο, θέλαμε τη νίκη και για έναν επιπλέον λόγο, για να την αφιερώσουμε στα θύματα της Θύρας 7, όμως δεν τα καταφέραμε. Παρόλα αυτά, δεν τους ξεχνάμε και προσπαθούμε να τους τιμούμε κάθε φορά».