ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 28466
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 38624

07 December 2023

Αρνήθηκε να χάσει… (9-9)

Με βαθμολογική συγκομιδή  τον ένα πόντο συνοδεύτηκε η πρώτη ευρωπαϊκή υποχρέωση του Ολυμπιακού στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Brescia που έληξε ισόπαλη 9-9. Οι νταμπλούχοι θα μπορούσαν βάσει της συνολικής τους παρουσίας να φύγουν και με τη νίκη αλλά πλήρωσαν ένα “νεκρό” διάστημα στο 2ο οκτάλεπτο και βρέθηκαν να “κυνηγούν” στο σκορ.  Με δεδομένο αυτό ωστόσο η αντίδραση της ομάδας ήταν αρκετά καλή. Οι ερυθρόλευκοι δεν κατέθεσαν τα “όπλα” και πάλεψαν μέχρι το φινάλε για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, ‘σώζοντας” τον ένα βαθμό με τα δυο γκολ του Φουντούλη 1,5 λεπτό πριν το φινάλε.

Ξεκίνησε καλά...

Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να ξεκινήσει νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στο LEN Champions League αλλά πλήρωσε ένα “νεκρό” διάστημα στο 2ο οκτάλεπτο στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Brescia με αποτέλεσμα

Οι Ιταλοί που κέρδισαν το πρώτο σπριντ, ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με τον Rizzo, όμως ο Ολυμπιακός με πολύ ωραίο γκολ του Blai Mallarach, ισοφάρισε άμεσα, εκμεταλλευόμενος τον παίκτη παραπάνω. Ο Presciutti έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Brescia σκοράροντας στο 5:28, με παίκτη παραπάνω και χρειάστηκε στη συνέχεια μια πολύ καλή απόκρουση του Νίκου Δεληγιάννη για να διατηρηθεί το 2-1 και να δώσει την ευκαιρία στον Γιώργο Ντόσκα με ένα γκολ από μακριά να ισοφαρίσει σε 2-2, στο 3:31. Με το σκορ στο 2-2 ολοκληρώθηκε το πρώτο οκτάλεπτο στο οποίο ο Ολυμπιακός είχε αρκετά καλή παρουσία.

Έχασε έδαφος...

Το 2ο οκτάλεπτο ήταν το πιο καταστροφικό για τους παίκτες του Θοδωρή Βλάχου οι οποίοι δεν είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση και σε συνδυασμό με την πολύ σφιχτή άμυνα δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ. Αντ’ αυτού οι γηπεδούχοι σκόραραν τρία γκολ μέσα στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα του 2ου οκταλέπτου. Mε τα γκολ των Pagani (1:50), Βοdegas (0:39) και Rizzo (0:24), διαμόρφωσαν το 5-2 και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα τριών γκολ.

Στο 3ο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις στην επίθεση, αλλά το ίδιο συνέβαινε και με τους Ιταλούς. Ο Βλαχόπουλος μείωσε σε 5-3, οι Ιταλοί πήραν και πάλι δυο φορές προβάδισμα τριών τερμάτων, για να μειώσει ο Blai Mallarach σε 7-5 ένα λεπτό πριν το τέλος του 3ου οκταλέπτου.

Δεν τα παράτησε ποτε..

Στο τελευταίο 8λεπτο ο Ολυμπιακός είχε τρεις ευκαιρίες στην αρχή να σκοράρει μια με το χαμένο πέναλτι του Blai Mallarach (7:24) και δυο φορές σε επίθεση με παίκτη παραπάνω, στην πρώτη με λάθος πάσα του Καταλανού και ένα λεπτό μετά με το δοκάρι του Γούνα.  Όμως  σε αυτό το διάστημα οι “ερυθρόλευκοι” έπαιξαν πάρα πολύ καλή άμυνα και τελικά κατάφεραν με τα γκολ των Μυλωνάκη και Δελακά να ισοφαρίσουν σε 7-7, 3:16 πριν από το τέλος. Από εκεί και πέρα οι Ιταλοί, σημείωσαν δύο γκολ στον παίκτη παραπάνω με τον Presciutti (02:37) και τον Podegas (01:41), εκμεταλλευόμενοι ωστόσο την αυστηρότητα των σφυριγμάτων των διαιτητών σε εκείνο το σημείο, εις βάρος του Ολυμπιακού. Ωστόσο οι νταμπλούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Στο χρόνο που απέμενε μέχρι τη λήξη του αγώνα, μίλησε η κλάση του Φουντούλη. Ο διεθνής Χιώτης Περιφερειακός με δυο προσωπικά τέρματα, αρχικά μείωσε σε 9-8, 1:18 πριν το τέλος και 24’’ πριν το φινάλε με φοβερό γκολ στο αριστερό γάμα του Del Lungo, ισοφάρισε, διαμορφώνοντας το τελικό 9-9.

1ο 1-0 Rizzo (6:38), 1-1 Mallarach  (π/π, 6:01), 2-1 Ν. Presciuttiι (π/π, 5:28), 2-2 Ντόσκας (3:31), 2ο 3-2 Pagani (1:50), 4-2 Bodegas (π/π, 00:39), 5-2 Rizzο (π/π, 00:24), 3ο 5-3 Βλαχόπουλος (6:19), 6-3 Ch. Presciuttiι (π/π, 3:52), 6-4 Φουντούλης (π/π, 3:45), 7-4 Νora (2:55), 7-5 Mallarach (π/π, 1:02), 4ο 7-6 Μυλωνάκης (4:14), 7-7 Δελακάς (3:16), 8-7 Ch. Presciutti  (π/π, 2:37), 9-7 Bodegas (π/π, 1:41), 9-8 Φουντούλης (1:18), 9-9 Φουντούλης (0:26)

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-0, 2-3, 2-4.

Brescia: Del Lungo, Bruni, Presciutti Ch 2, Pagani 1, Μolina Rios, Rizzo 2, Giorgi, Nora  1, Ν. Presciutti 1, Bodegas 2, Fiorentini. Napolitano, Dian

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Δεληγιάννης, Μυλωνάκης 1, Δελακάς 1, Βλαχόπουλος 1, Φουντούλης 3, Radjen, Ποντικέας, Ντόσκας 1, Μουρίκης, Κολόμβος, Mallarach 2, Γούνας, Γαλανίδης.

Θοδωρής Βλάχος: “Μπορούμε μεγάλα πράγματα φέτος”

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Θοδωρής Βλάχος δήλωσε μετά το ματς: “Δεν μπορεί να είμαστε στεναχωρημένοι φεύγοντας από την Ιταλία με ένα θετικό αποτέλεσμα. Ιδίως με τον τρόπο που αγωνιστήκαμε  σήμερα.  Στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού υποφέραμε από το πρέσινγκ της Brescia αλλά η αντίδραση μας στο τελευταίο 1,5 λεπτό, ήταν φανταστική και καταφέραμε να μην χάσουμε το παιχνίδι. Κοιτάμε πλέον μπροστά και θέλουμε οπωσδήποτε νίκη στο εντός έδρας παιχνίδι που ακολουθεί. Μένουμε σε αυτό που πιστεύουμε ότι μπορούμε να κάνουμε μεγάλα πράγματα φέτος”.

Χριστόδουλος Κολόμβος: Κρατάμε την αντίδραση

Ο Χριστόδουλος Κολόμβος δήλωσε μετά τη λήξη του ματς: “Ήταν η πρεμιέρα στο Champions League και σίγουρα υπήρχε λίγο παραπάνω άγχος. Παίξαμε σε μια καλή έδρα κόντρα σε μια καλή ομάδα. Ξεκινήσαμε καλά στο πρώτο οκτάλεπτο αλλά στο δεύτερο είχαμε ένα μπλακ αόυτ. Από κει και πέρα βγήκε και κάποιο άγχος γιατί όταν παίζεις σε μια ιταλική έδρα είναι δύσκολο να κυνηγάς στο σκορ. Ωστόσο δείξαμε σημάδια καλής ομάδας, αφού ισοφαρίσαμε δυο φορές στο τελευταίο οκτάλεπτο. Θα κρατήσουμε την αντίδραση μας και αυτό που πρέπει να κοιτάξουμε είναι το αρνητικό τρίλεπτο που είχαμε στο 2ο οκτάλεπτο. Η συνέχεια είναι μεγάλη, έχουμε ακόμα εννέα παιχνίδια και πρέπει να εκμεταλλευτούμε την έδρας μας. Μπορούμε να πάρουμε όλα τα εντός έδρας ματς”.