ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 28466
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 38624

07 December 2023

Βούλιαξε τον Εθνικό ο Θρύλος!

Μια εβδομάδα πριν την ευρωπαϊκή του πρεμιέρα για το LEN Champions League και την εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Brescia, o Oλυμπιακός έδειξε ότι βρίσκεται σε ικανοποιητικό βαθμό ετοιμότητας επικρατώντας του Εθνικό με το ευρύ 15-4 για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α1. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου μετά τον υγιεινό περίπατο στο Μαρούσι και την νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό (11-2) πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς, παρουσιάζοντας ισορροπία σε άμυνα και επίθεση μετά το 1ο 8λεπτο.

Με καλή άμυνα στο πρώτο 8λεπτο αλλά όχι και τόσο καθαρό μυαλό στην επίθεση ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με γκολ του Μυλωνάκη και στη συνέχεια πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τον Γούνα. Στο 2.45 μείωσε ο Εθνικός με το γκολ του Κόχειλα, αλλά ο Μουρίκης έδωσε και πάλι προβάδισμα δυο γκολ στον Ολυμπιακό με το 1ο 8λεπτο να ολοκληρώνεται με 3-1.

«Λύθηκε» επιθετικά…

Το δεύτερο 8λεπτο ξεκίνησε με αποβολή του Γούνα για τον Ολυμπιακό την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Εθνικός που μείωσε σε 3-2 με σουτ από την περιφέρεια του Χατζηκυριακακη. Άμεσα απάντησε ο Ολυμπιακός με το ωραίο γκολ του Γούνα, που διαμόρφωσε το  4-2, και ο Φουντούλης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έδωσε «αέρα» τριών τερμάτων στον Θρύλο για πρώτη φορά.  Το… νερό είχε μπει στο «αυλάκι» για την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου  που επιθετικά λειτουργούσε καλύτερα και συνέχισε να σκοράρει χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Ακολούθησαν δυο ακόμα γκολ (μέχρι το 01:44), του Mallarach από την περιφέρεια και του Μυλωνακη από πλάγια θέση που ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 7-2 ενώ ο Ντόσκας λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 8-2.

«Χτυπούσε» και στην κόντρα

Πανομοιότυπη εικόνα είχε και το 3ο οκτάλεπτο στο οποίο ο Ολυμπιακός δεν δέχθηκε κανένα γκολ και σημείωσε άλλα πέντε, χτυπώντας στο φινάλε σε δυο διαδοχικές περιπτώσεις στην κόντρα. Από τη θέση του φουνταριστού ο Μουρίκης στο 3.10’ έκανε το 9-2, ο Γούνας διαμόρφωσε στη συνέχεια το 10-2 και ο Δερβίσης έγραψε το 11-2 . Ακολούθησαν τα δυο διαδοχικά γκολ στην κόντρα με τον Δερβίση να διαμορφώνει το 12-2  και τον Γούνα να γράφει το 13-2 για να κλείσει με αυτό το σκορ το 3ο 8λεπτο.

Κατέβασε στροφές…

Το τέταρτο και τελευταίο 8λεπτο είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα ύστερα από την μεγάλη διαφορά που είχε «χτίσει» ο Ολυμπιακός στη διάρκεια του αγώνα.  Μετά από ωραίο συνδυασμό του Δερβίση και του Γούνα, ο τελευταίος σημείωσε το 14-2 ενώ στη συνέχεια μείωσε για τον Εθνικό ο Βουλγαράκης με γυριστό σουτ σε 14-3. 27’’ πριν την λήξη του αγώνα ο Μπεριστιάνος σκοραρε, μειώνοντας κι άλλο για τους φιλοξενούμενους κάνοντας στο σκορ 14-4. Ο Φουντούλης όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, αφού σκόραρε το 15ο γκολ για τους Νταμπλούχους 8’’ πριν απο την λήξη της αναμέτρησης, κάνοντας έτσι το τελικό 15-4.

Τα οκτάλεπτα : 3-1, 5-1, 5-0, 2-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Δεληγιάννης, Μυλωνάκης 1, Δελακάς, Βλαχόπουλος, Φουντούλης 2, Ποντικέας, Ντόσκας 1, Μουρίκης 2, Κολόμβος, Mallarach 2, Γούνας 5, Γαλανίδης, Δερβίσης 2.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Τζωρτζάτος, Τζώρτζης, Θαλασσινός, Κουτσιαλής, Χατζηκυριακάκης 1, Μπιλαλης, Βουλγαράκης 1, Καρούντζος, Τσαχιλίδης, Κόχειλας 1, Μπεριστιάνος 1, Ξανθόπουλος, Αϊβαλιώτης, Βουνισέας, Αργυρόπουλος.

Θοδωρής Βλάχος: “Είμαι πολύ ικανοποιημένος, νομίζω ότι είμαστε σε καλά επίπεδα. Θέλαμε να έχουμε ένα καλό ρυθμό στο παιχνίδι και θεωρώ ότι το μεγαλύτερο διάστημα το είχαμε. Πάντα όταν το σκορ λίγο φεύγει δικαιολογημένα οι αθλητές χαλαρώνουν λίγο. Εμείς χαλαρώσαμε πολύ λίγο. Τώρα έχουμε μια εβδομάδα να συνεχίσουμε την προετοιμασία μας για την Brescia.”

Κώστας Μουρίκης: “Για τρία 8λεπτα ήταν πολύ καλή εμφάνιση. Δεν ξεκινήσαμε όμως όπως με τον Παναθηναϊκό και όπως ακριβώς θέλαμε. Αυτό θα πρέπει να κοιτάξουμε να το δουλέψουμε στην προπόνηση για τα δύσκολα παιχνίδια που έρχονται, αρχής γενομένης κόντρα στη Brescia. Bγάλαμε στο νερό κάποια πράγματα που δουλεύουμε για τα ευρωπαϊκά παιχνίδια. Από κει και πέρα έχουμε μια εβδομάδα μέχρι αυτό το παιχνίδι που είναι πάρα πολύ σημαντικό για τη συνέχεια στην Ευρώπη.  Αυτό το ξεκίνημα στην Ελλάδα σίγουρα μας βοηθάει γιατί φτιάχνουμε ψυχολογία. Το είπαμε και από την αρχή της σεζόν ότι ο Ολυμπιακός είναι πολλά σκαλοπάτια, πάνω από τις υπόλοιπες ομάδες. Αυτό δεν μας βοηθάει για την συνέχεια στην Ευρώπη, όπου θα έχουμε πιο δύσκολα παιχνίδια. Όμως αυτό το πρωτάθλημα έχουμε, αυτές τις ομάδες έχουμε να αντιμετωπίσουμε και προσπαθούμε μέσα από τις προπονήσεις και μέσα από αυτά τα παιχνίδια να βγάλουμε κάποια στοιχεία που θέλουμε για την Ευρώπη.”