ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 21795
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 6085

19 May 2024

Εύκολα στους τελικούς ο Ολυμπιακός, 12-4 τον Παναθηναϊκό!

Την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος πανηγύρισε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας νίκησαν εύκολα με 12-4 τον Παναθηναϊκό στο Γουδή, για τον δεύτερο ημιτελικό, έκαναν το 2-0 στη σειρά και «σφράγισαν» το εισιτήριο για την τελική φάση. Ο Θρύλος «πήρε» εύκολα και τον δεύτερο ημιτελικό στην έδρα των «πράσινων», αφού προηγήθηκε με 8-0 και 10-1 (ημίχρονο) και με πρώτο σκόρερ τον Φουντούλη, με τέσσερα γκολ, προκρίθηκε άνετα στους τελικούς του πρωταθλήματος της σεζόν 2023-24.

Ετσι, οι «ερυθρόλευκοι» μετρούν, πλέον, 54 διαδοχικές νίκες επί του Παναθηναϊκού στο πόλο Ανδρών, σερί που «τρέχουν» εδώ και πάνω από 23 χρόνια, από τον Φεβρουάριο του 2001.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και «έκλεισε» την πρώτη περίοδο με 4-0 προβάδισμα, με γκολ του Φουντούλη (3:27). Στη δεύτερη περίοδο, ο Γκίλλας «έγραψε» το 8-0, στο 3:10, με το Παναθηναϊκό να σκοράρει για πρώτη φορά σχεδόν 14 λεπτά μετά την έναρξη του ματς, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 10-1 (Νικολαΐδης, 0:18). Ο Θρύλος «κατέβασε» ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Δερβίση να διαμορφώνει το τελικό 12-4, 0:10 για το φινάλε.

Τα οκτάλεπτα: 0-4, 1-6, 2-1, 1-1

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 6:46), 0-2 Νικολαΐδης (φουνταριστό, 6:02), 0-3 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:16) 0-4 Φουντούλης (πέναλτι, 3:27)

2ο οκτάλεπτο: 0-5 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:43), 0-6 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:04), 0-7 Λόντσαρ (φουνταριστό, 3:45), 0-8 Γκίλλας (περιφέρεια, 3:10), 1-8 Στίβενσον (π/π, 2:45), 1-9 Φουντούλης (π/π, 2:19), 1-10 Νικολαΐδης (φουνταριστό, 0:18)

3ο οκτάλεπτο: 2-10 Μπραΐμης (πέναλτι, 6:16), 2-11 Παπαναστασίου (π/π, 4:07), 3-11 Στίβενσον (π/π, 0:39)

4ο οκτάλεπτο: 4-11 Μπραΐμης (περιφέρεια, 1:08), 4-12 Δερβίσης (περιφέρεια, 0:10)

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Μάζης): Ριστίσεβιτς, Πορτοκάλης, Κανδανολέων, Παπανικολάου, Γιώργος Νικολαΐδης, Στίβενσον 2, Μπραΐμης 2, Σγουρίδης, Χατζηγούλας, Δερμιτζάκης, Αγκόρτσας, Αλβέρτης, Κρατημένος, Χωματάς, Ζερβουδάκης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χέρβο Κόλιανιν): Ζερβεβάς, Λόντσαρ 1, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 4, Γούβης 1, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Αλαφραγκής, Δήμου, Δημήτρης Νικολαΐδης 2, Παπαναστασίου 1, Δαμίγος, Γκίλλας 1

Νίκος Γκίλλας: «Σήμερα, πήραμε την πρόκριση για τους τελικούς του πρωταθλήματος, μετά τη δεύτερη νίκη μας απέναντι στον Παναθηναϊκό. Τώρα, θα προετοιμαστούμε για τη σειρά των τελικών με την Βουλιαγμένη, ώστε να είμαστε στην καλύτερη κατάσταση που μπορούμε».