ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 28496
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 39573

09 October 2024

Νικητής ο Θρύλος στην πρεμιέρα!

Αν και δυσκολεύτηκε, η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού «μπήκε» με το «δεξί» στη φάση των ομίλων του LEN Champions League, καθώς επικράτησε στα πέναλτι (12-12 κανονική διάρκεια) με 20-19 της Πρίμορατς Κότορ στο Παπαστράτειο, για την 1η αγωνιστική.

Σε ένα δυνατό ματς στον Πειραιά, για την πρεμιέρα της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, ο Θρύλος, που αγωνίστηκε χωρίς τον τιμωρημένο Γκέργκο Ζάλανκι, δεν είχε τον απαιτούμενο αγωνιστικό ρυθμό και έδειξε ανέτοιμος, όμως «πήρε» τη νίκη επί των Μαυροβούνιων στη «ρωσική ρουλέτα», με μεγάλη απόκρουση του Ζερδεβά.

Οι «ερυθρόλευκοι» νταμπλούχοι Ελλάδας συνεχίζουν τη σκληρή δουλειά, ώστε να παρουσιάσουν το αγωνιστικό πρόσωπο που θέλουν το συντομότερο δυνατό, ενώ το Σάββατο (12/10) στις 15:00, κάνουν πρεμιέρα και στο πρωτάθλημα της Α1, αντιμετωπίζοντας τον ΑΝΟ Γλυφάδας στο Παπαστράτειο κολυμβητήριο.

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νευρικά το ματς και αντιμετώπισε προβλήματα στην άμυνα, καθώς μετά το 2-1 του Φουντούλη (4:08), βρέθηκε πίσω με 3-2 και 4-3, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο οκτάλεπτο. Στο ξεκίνημα (7:03) της δεύτερης περιόδου, ο Γενηδουνιάς ισοφάρισε (4-4), με τον Πούρο να σκοράρει στην κόντρα (6:25) και να βάζει τους νταμπλούχους Ελλάδας μπροστά με 5-4. Τα «θέματα» στην άμυνα συνεχίστηκαν, με τον Θρύλο να δέχεται 3-0 σερί και να «απομακρύνεται» από την Πρίμορατς με δύο γκολ (5-7). Παρόλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία, «απάντησαν» με 3-0 σερί και τέρματα των Γενηδουνιά (2:12), Φουντούλη (1:22) και Δήμου (0:48) και έτσι, «έκλεισαν» το ημίχρονο με 8-7 προβάδισμα!

Η τρίτη περίοδος είχε διαφορετική εικόνα, αφού στα πρώτα έξι λεπτά, κυριάρχησαν οι άμυνες των δύο ομάδων. Με τον Ολυμπιακό να σκοράρει, στο 2:47, για το +2 (9-7), με τον Παπαναστασίου, ο οποίος «έγραψε» και το 10-8, ένα λεπτό μετά (1:46). Το τρίτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με 10-9 προβάδισμα για τους νταμπλούχους Ελλάδας, αφού η Πρίμορατς μείωσε. Στο τέταρτο οκτάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 11-10 και 12-11, με τον Δήμου να ισοφαρίζει σε 12-12, στον παραπάνω, 1:53 για το φινάλε. Στα εναπομείναντα λεπτά, ο Θρύλος έχασε ευκαιρίες και τελικά, το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, όπου με 8-7 και μεγάλη απόκρουση του Ζερδεβά, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στη νίκη (20-19).

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 5-3, 2-2, 2-3, 8-7 (πέναλτι)

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Σουσιασβίλι (π/π, 6:03), 1-1 Γενηδουνιάς (π/π, 5:01), 2-1 Φουντούλης (περιφέρεια, 4:08), 2-2 Π. Τσέτκοβιτς (π/π, 2:43), 2-3 Μρσιτς (περιφέρεια, 1:50), 3-3 Κάκαρης (π/π, 1:31), 3-4 Σ. Τσέτκοβιτς (π/π, 1:05)

2ο οκτάλεπτο: 4-4 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 7:03), 5-4 Πούρος (κόντρα, 6:25), 5-5 Μάτκοβιτς (περιφέρεια, 5:59), 5-6 Μπρκιτς (φουνταριστό, 4:13), 5-7 Σουσιασβίλι (π/π, 2:44), 6-7 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 2:12), 7-7 Φουντούλης (πέναλτι, 1:22), 8-7 Δήμου (π/π, 0:48)

3ο οκτάλεπτο: 9-7 Παπαναστασίου (π/π, 2:47), 9-8 Στανόγεβιτς (δύο μέτρα, 2:11), 10-8 Παπαναστασίου (περιφέρεια, 1:46), 10-9 Στανόγεβιτς (πέναλτι, 1:32)

4ο οκτάλεπτο: 10-10 Σ. Τσέτκοβιτς (π/π, 7:14), 10-11 Μάτκοβιτς (δύο μέτρα, 5:40), 11-11 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:11), 11-12 Βίκο (π/π, 4:35), 12-12 Δήμου (π/π, 1:53)

Τα πέναλτι: 13-12 Γενηδουνιάς, 13-13 Σουσιασβίλι, 14-13 Δήμου, 14-14 Μπρκιτς, 15-14 Φουντούλης, 15-15 Σ. Τσέτκοβιτς, 16-15 Κάκαρης, 16-16 Στανόγεβιτς, 17-16 Μπούσλιε, 17-17 Μάτκοβιτς, 17-17 Χαμένο πέναλτι του Γενηδουνιά (δοκάρια), 17-17 Απόκρουση Τζωρτζάτου, 18-17 Δήμου, 18-18 Μπρκιτς, 19-18 Φουντούλης, 19-19 Σ. Τσέτκοβιτς, 20-19 Κάκαρης, 20-19 Απόκρουση Ζερδεβά

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χέρβο Κόλιανιν): Ζερδεβάς, Λόντσαρ, Γκίλλας, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης 2, Γούβης, Πούρος 1, Μπούσλιε, Δήμου 2, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης, Παπαναστασίου 2, Τζωρτζάτος

Πρίμορατς Κότορ (Βιέκοσλαβ Πάσκοβιτς): Μασάρο, Μπργούλιαν, Σ. Τσέτκοβιτς 2, Σουσιασβίλι 2, Μρσιτς 1, Μούρισιτς, Μάτκοβιτς 2, Πέροφ, Βίκο 1, Μπρκιτς, Π. Τσέτκοβιτς 1, Στανόγεβιτς 2, Ντ. Τσέτκοβιτς

«Μας λείπει αγωνιστικός ρυθμός, θα είμαστε καλύτεροι στη συνέχεια»

Χέρβο Κόλιανιν: «Περιμέναμε ότι θα ήταν δύσκολη η πρεμιέρα. Κάθε πρεμιέρα είναι δύσκολη. Φάνηκε ότι μας λείπει αγωνιστικός ρυθμός, φάνηκε ότι δεν είμαστε έτοιμοι ακόμα. Έχουμε καλή ομάδα, αλλά πρέπει να το αποδείξουμε και μέσα στο νερό. Θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε, να παίζουμε παιχνίδια και είμαι σίγουρος, ότι θα δούμε την ομάδα καλύτερη στη συνέχεια».

Μανώλης Ζερδεβάς: «Σίγουρα, κάθε πρεμιέρα είναι δύσκολη. Εχουμε μια ομάδα με ποιοτικό και βαθύ ρόστερ, όμως πρέπει να το αποδείξουμε και στην πισίνα. Δεν το κάναμε, σήμερα. Πήραμε τη νίκη, έστω και στα πέναλτι. Δεν τα πήγαμε καλά στην άμυνα και τον παίκτη λιγότερο. Πρέπει να βελτιωθούμε άμεσα, διότι έχουμε ένα πολύ σημαντικό εκτός έδρας ματς, την άλλη βδομάδα, το οποίο πρέπει να κερδίσουμε. Όσον αφορά στην απόκρουση του πέναλτι, δεν στέκομαι ποτέ στην προσωπική απόδοση. Δεν ήμουν καλός στο παιχνίδι, ήθελα να εξιλεωθώ στα πέναλτι, χαίρομαι που τα κατάφερα και κερδίσαμε».