ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 28235
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 28079

07 December 2023

Αλύγιστες οι «ερυθρόλευκες»!

Επιδεικνύοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα και καταθέτοντας στην πισίνα, στο δεύτερο ημίχρονο την καρδιά του Πρωταθλητή Ευρώπης, ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος 9-9 με την Πάντοβα στο δεύτερο παιχνίδι του Γ’ Προκριματικού Ομίλου της Eurolegaue.  Oι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ μέχρι και με 8-2 στην έναρξη του 3ου οκταλέπτου  πληρώνοντας το νωθρό τους ξεκίνημα αλλά δεν τα παράτησαν σε καμία περίπτωση. Από το 8-2 που διαμόρφωσε η Κεϊρόλο, ακολούθησαν τρία διαδοχικά «ερυθρόλευκα» γκολ της Αβραμίδου (5:49), της  Έμολο (1:43) και της Μανωλιουδάκη (00:03) που διαμόρφωσαν το 8-4. Ο Ολυμπιακός είχε φανερώσει σημάδια αντίδρασης και έπρεπε να συνεχίσει την προσπάθεια επιστροφής στο ματς.  Το 4ο οκτάλεπτο ξεκίνησε με την «ερυθρόλευκη» άμυνα να λειτουργεί  πολύ καλύτερα και συνολικά όλη η λειτουργία της ομάδας ήταν αισθητά βελτιωμένη. Με τον Χάρη Παυλίδη να  μεταδίδει τεράστια ψυχραιμία από τον πάγκο, οι πρωταθλήτριες Ευρώπης έδειχναν αποφασισμένες να διεκδικήσουν μέχρι τέλους το ματς. Η αντεπίθεση συνεχίστηκε με το γκολ της Ασημάκη (6:03) με το οποίο ο Θρύλος πλησίασε στα δυο γκολ.  Η Ρομπέρτα Μπιανκόνι που είχε επανέλθει στον αγώνα διαμόρφωσε το 8-7 μειώνοντας στο ελάχιστο τη διαφορά με σουτ από την περιφέρεια, 5 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.  Ακολούθησε ένα γκολ της Ρόμπινσον που αύξησε εκ νέου το προβάδισμα για τις Ιταλίδες, αλλά αυτό έμελλε να είναι και το τελευταίο τους αφού  η συνέχεια άνηκε εξ’ ολοκλήρου στον Ολυμπιακό που ούτε τότε το έβαλε κάτω. Η Ρομπέρτα Μπιανκόνι σκόραρε δυο φορές για να διαμορφώσει το τελικό 9-9. Ένα λεπτό πριν το φινάλε η Ρομπέρτα έφυγε στην κόντρα και μείωσε σε 9-8, ακολούθησε καλή άμυνα του Ολυμπιακού και στην επόμενη επίθεση η Ασημάκη κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε η Μπιανκόνι που νίκησε την Τεάνι 10’’ πριν τη λήξη και έσωσε την παρτίδα για τις πρωταθλήτριες Ευρώπης, οι οποίες πλέον περιμένουν την αποψινή αναμέτρηση με την Βουλιαγμένη στις 20:30 την εξέλιξη της οποίας θα παρακολουθήσετε ζωντανά από την επίσημη ιστοσελίδα του συλλόγου μας (www.osfp.gr)

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 5-2, 1-3, 1-4.

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Μπαρζόν (κόντρα, 4:23), 2-0 Μπαρζόν (π/π, 0:30)

2ο οκτάλεπτο: 3-0 Γκοτάρντο (φουνταριστό, 5:37), 3-1 Έγκενς (περιφέρεια, 5:13), 4-1 Ιλ. Σαβιόλι (περιφέρεια, 4:47), 4-2 Ασημάκη (φουνταριστό, 4:16), 5-2 Μ. Σαβιόλι (περιφέρεια, 2:10), 6-2 Μ. Σαβιόλι (περιφέρεια, 1:10), 7-2 Γκοτάρντο (φουνταριστό, 0:10).

3ο οκτάλεπτο: 8-2 Κεϊρόλο (π/π, 6:16), 8-3 Αβραμίδου (2 μέτρα, 5:49), 8-4 Έμολο (π/π, 1:43), 8-5 Μανωλιουδάκη (π., 0:03).

4ο οκτάλεπτο: 8-6 Ασημάκη (φουνταριστό, 6:03), 8-7 Μπιανκόνι (περιφέρεια, 5:12), 9-7 Ρόμπινσον (κόντρα, 3:50), 9-8 Μπιανκόνι (κόντρα, 0:58), 9-9 Μπιανκόνι (π., 0:25).

Πάντοβα: Τεάνι, Μπαρζόν 2, Ιλ. Σαβιόλι 1, Γκοτάρντο 2, Μ. Σαβιόλι 2, Κεϊρόλο 1, Μίλο, Ντάριο, Φίσκο, Ρόμπινσον 1, Νέντσα, Λασκαλάντα, Φραντσεσκίνο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Xάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Τετζαλίδου, Ελ. Πλευρίτου, Σώρα, Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 2, Μ. Πλευρίτου, Έμολο 1, Έγκενς 1, Μπιανκόνι 3, Ελευθεριάδου Νιαρχάκου, Σταματοπούλου.