ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 21893
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 6311

07 December 2023

Επιστρέφει ο Θρύλος!

Εμφανώς βελτιωμένη σε σχέση με τα δυο προηγούμενα παιχνίδια, παρουσιάστηκε η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 11-9 της Βουλιαγμένης στο Παπαστράτειο στον 3ο τελικό του πρωταθλήματος. Η σειρά μεταφέρεται πλέον στο Κολυμβητήριο του Λαιμού την Πέμπτη (11/5, 20:00), με τον Θρύλο να θέλει να ισοφαρίσει σε 2-2 για να την επαναφέρει στον 5ο και τελευταίο τελικό στο Παπαστράτειο το Σάββατο (13/5,20:00), όπου θα κριθεί ο τίτλος. Οι «ερυθρόλευκες» αγωνίστηκαν με πάθος και θέληση, έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης και δεν άφησαν περιθώρια στη Βουλιαγμένη. Έτσι ξεκίνησαν την προσπάθεια ανατροπής της κατάστασης που διαμορφώθηκε στα δυο πρώτα ματς την οποία θέλουν να συνεχίσουν. Ο Θρύλος ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα είχε διαφορά ασφαλείας την οποία παρά ακατανόητη και αυστηρή αποβολή του Χάρη Παυλίδη - ο οποίος δεν θα έχει δικαίωμα να καθίσει στον πάγκο στον καθοριστικό 4ο τελικό- και τις διαιτητικές αποφάσεις στα 3 τελευταία λεπτά, διατήρησε και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Ξεκίνησε δυνατά ο Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αποφασιστικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε γρήγορα με 2-0 χάρη στα τέρματα της Αλεξάνδρας Ασημάκη και της Τζούλια Έμολο. Οι «ερυθρόλευκες» αγωνίστηκαν στο διάστημα αυτό με προσήλωση στην άμυνα ενώ η Χρυσή Διαμαντοπούλου επενέβαινε σωτήρια όποτε χρειάστηκε.  Η Ρομπέρτα Μπιανκόν ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 (3:26)  για να μειώσει η Χυδηριώτη σε 3-1 (2:51) με το οποίο ολοκληρώθηκε η 1η περίοδος.

Διατήρησε τον έλεγχο!

Στην έναρξη του 2ου οκταλέπτου και μετά από φάση διαρκείας με διαδοχικές επεμβάσεις της Διαμαντοπούλου, η Βουλιαγμένη  μείωσε σε 3-2 με την Ξενάκη, όμως η Άλκηστη Αβραμίδου «απάντησε» για να διατηρήσει το προβάδισμα των δυο τερμάτων υπέρ του Ολυμπιακού (4-2).  Ακολούθησε το τέρμα της Πρωτοπαππά για το 4-3 και η νέα «ερυθρόλευκη» «απάντηση» από την Έμολο η οποία διαμόρφωσε το 5-3 (3:47). Μετά από ωραία πάσα της Ελευθερίας Πλευρίτου, στη Φιλιώ Μανωλιουδάκη ο Θρύλος ξέφυγε με τρία γκολ (6-3), 2:30 πριν την ανάπαυλα.  Με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε η 2η περίοδος για τον Ολυμπιακό που έλεγχε απόλυτα το ματς. Δυο λεπτά μετά την έναρξη του 3ου οκταλέπτου, ο Θρύλος ξέφυγε με +4, χάρη στο τέρμα που σημείωσε η Τζούλια (7-3). Aκολούθησαν δυο διαδοχικά τέρματα της Βουλιαγμένης για το 7-5 με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος.

Ο Θρύλος ξεκίνησε «φουριόζος» την τελευταία περίοδο και με δυο διαδοχικά τέρματα από τις Μπιανκόνι και Ασημάκη, έφτασε στο 9-5 (6:05). Με ένα εντυπωσιακό η Έμολο, ύστερα από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, προήλθε το 10-6 και με εύστοχο χτύπημα πέναλτι η Μπιανκόνι διαμόρφωσε το 11-7 (3:43). Η Βουλιαγμένη μείωσε τη διαφορά στα δυο γκολ με τις Χυδηριώτη και Ξενάκη, φτάνοντας στο 11-9.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-2, 1-2, 4-4

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ασημάκη (φουνταριστός, 7:41), 2-0 Έμολο (περιφέρεια ,4:58), 3-0 Μπιανκόνι (μπάσιμο, 3:27), 3-1 Χυδηριώτη (κόντρα, 2:51)

2ο οκτάλεπτο: 3-2 Ξενάκη (φουνταριστός, 6:55), 4-2 Αβραμίδου (π/π, 5:00), 4-3 Πρωτοπαπά (περιφέρεια, 4:41), 5-3 Έμολο (περιφέρεια, 3:47), 6-3 Μανωλιουδάκη (π/π, 2:30)

3ο οκτάλεπτο: 7-3 Έμολο (κοντρα,6:06), 7-4 Κοντογιάννη (π/π, 2:42), 7-5 Ξενάκη (φουνταριστός, 1:07)

4ο οκτάλεπτο: 8-5 Μπιανκόνι (περιφέρεια, 6:51), 9-5 Ασημάκη (π/π, 6:07), 9-6 Τσουκαλά (περιφέρεια, 5:00), 10-6 Έμολο (π/π, 4:21), 10-7 Τσουκαλά (εριφέρεια, 4:00), 11-7 Μπιανκόνι (πέναλτι, 3:43), 11-8 Χυδηριώτη (π/π, 3:20), 11-9 Ξενάκη (π/π., 2:05)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου, Ελευθεριάδου, Σώρα, Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 2, Μαρ. Πλευρίτου, Έμολο 4, Β. Πλευρίτου, Μπιανκόνι 3, Λογοθέτη, Σταματοπούλου, Ζοφώλη, Νίνου

Ν.Ο. Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Κούβδου, Τσουκαλά 2, Χυδηριώτη 2, Ο' Ντόνελ, Πρωτοπαπά 1, Ξενάκη 3, Μαυρωτά, Πάτρα, Κούλχαας, Διαμαντοπούλου, Σελετοπούλου, Κοντογιάννη 1, Ζοφώλη, Κοκκινάκη, Μαστρόκαλου