ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 28456
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 38180

07 December 2023

Πάντοβα-Ουραλότσκα 9-5

Η αναμέτρηση που έκλεισε την αυλαία του 5ου προκριματικού ομίλου, που διεξήχθη στο Παπαστράτειο κολυμβητήριο, ανάμεσα στην Ιταλική Πάντοβα και την Ρωσική Ουραλότσκα, έκρινε την δεύτερη θέση του ομίλου, που έδινε το εισιτήριο για τους «8» της Ευρωλίγκα με την Πάντοβα να πανηγυρίζει την πρόκριση καθώς επικράτησε με 9-5 της Ουραλότσκα.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στην αρχή. Οι Ιταλίδες αν και βρέθηκαν πίσω με δυο γκολ στο πρώτο οκτάλεπτο (0-2), ισοφάρισαν και προηγήθηκαν με 3-2 με την έναρξη του δεύτερου οκταλέπτου. Στο ημίχρονο του αγώνα οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες εκ νέου με σκορ 3-3. Η τρίτη περίοδος ήταν και η καθοριστική για τη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος με την Πάντοβα να κάνει ένα σερί 4-0 για το 7-3. Το τελικό 9-5 έδωσε την πρόκριση για τους «8» της Ευρωλίγκα στην Πάντοβα. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Κεϊρόλο  που σημείωσε τέσσερα γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-1, 4-1, 2-1

Πάντοβα: Τεάνι, Μπαρζόν 1, Σαβιόλι 1, Γκοτάρντο, Κεϊρόλο 4, Κασόν, Μίλο, Ντάριο 1, Σόχι 2, Τσιαπίνι, Νέντσα, Τιέλμαν, Γιακόν

Ουραλότσκα: Μπορίνοβα, Νεζνάμοβα, Ζαπλατίνα 1, Καρίμοβα, Πανφίλοβα 1, Πόποβα, Ζελέντσκοβα 1, Λάπτεβα, Γκαλιμζιάνοβα, Λιπσάγια, Τοπιχάνοβα, Μπέρσνεβα 2, Γκολόνιβα