ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 28266
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 28246

07 December 2023

«Διπλό» στη Σύρο ο Θρύλος!

Νικηφόρα πέρασε από τη Σύρο η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 3-2 σετ του Φοίνικα, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League. Μετά τη νίκη (3-1) επί της Στεάουα Βουκουρεστίου στο Ρέντη, στον πρώτο ματς της φάσης των «8» του Challenge Cup, ο Θρύλος επέστρεψε με σπουδαίο «διπλό» στη «μάχη» του πρωταθλήματος, κερδίζοντας στο τάι μπρέικ (13-15) τον Φοίνικα, σε μία δύσκολη έδρα, με επτά άσσους, 13 μπλοκ και πρώτο σκόρερ τον Στερν, με 19 πόντους (18 ο Κουμεντάκης, 18 ο Ιντάλγκο, 14 ο Παγένκ). Οι «ερυθρόλευκοι» θα παραμείνουν στο νησί, αφού την Τρίτη (17/1) θα αντιμετωπίσουν και πάλι τον Φοίνικα, αυτή τη φορά για τον πρώτο ημιτελικό του League Cup.

Με μπλοκ του Λινάρδου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-2, στο ξεκίνημα του ματς, με τον Τράβιτσα να ανεβάζει τη διαφορά στο +4 (2-6), με εξαιρετικό άσσο. Με νέο μπλοκ του Λινάρδου, ο Θρύλος ξέφυγε με +5 (3-8), ενώ με πρώτο χρόνο του Παγένκ, έφτασε στο 10-5, με τον Ιντάλγκο να καρφώνει, για το 11-6. Με άσσο του Παγένκ, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα +6 (7-13). Ο Φοίνικας μείωσε σε 13-10, ο Κουμεντάκης «απάντησε», με δύο διαδοχικούς πόντους, για το 15-10, με τον Λινάρδο να κερδίζει ένα ακόμα μπλοκ, για το +7 (10-17). Στη συνέχεια, η διαφορά του Ολυμπιακού έφτασε στο +8 (12-20), με επίθεση του Ιντάλγκο, o Παγένκ έκανε το 24-16, με πρώτο χρόνο και ο Λινάρδος τελείωσε το σετ, με μπλοκ, για το 25-16.

Στο δεύτερο σετ, ο Θρύλος προηγήθηκε με 3-2 και 4-3, με πόντους του Λινάρδου και του Στερν, αντίστοιχα, όμως οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με +5 (16-11). Ο Ιντάλγκο μείωσε σε 16-12, από την πάιπ, ο Στερν σε 17-13, με ωραία επίθεση, με τον Φοίνικα Σύρου να φτάνει, στη συνέχεια, στο 19-13. Ο Ιντάλγκο μείωσε σε 19-14, ο Τράβιτσα σε 22-18, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» απώλεσαν το δεύτερο σετ με 25-19, για το 1-1. Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Ιντάλγκο μείωσε σε 3-2, ο Ιερεθουέλο κάρφωσε άουτ, για το 3-3, όμως ο Φοίνικας Σύρου έφτασε στο 22-16. Ο Ιντάλγκο μείωσε σε 22-17, o Koυμεντάκης σε 23-19, με τον Παγένκ να κερδίζει άσσο, για το 23-20. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 25-20 και έκαναν το 2-1 σετ.

Με ωραίο πέρασμα του Τράβιτσα, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 2-1, στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, με τον Ιντάλγκο να πετυχαίνει άσσο, για το +2 (1-3). Με δυνατά καρφιά των Στερν και Κουμεντάκη, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έφτασε στο +4 (1-5). Ο Κουμεντάκης έκανε το 8-2 και το 9-3, ο Φοίνικας μείωσε στον πόντο (8-9, 9-10), όμως ο Ιντάλγκο «έγραψε» το 12-10, το 13-11, αλλά και το 14-11, με άσσο! Με εντυπωσιακό χτύπημα, ο Στερν ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 15-11 υπέρ του Θρύλου, με τον Ιντάλγκο να πετυχαίνει έναν ακόμα άσσο, για το +6 (11-17). Το 20-14 ήρθε δια χειρός Στερν, ο Κουμεντάκης έκανε το 22-16, όμως ο Φοίνικας επέστρεψε και πλησίασε σε 23-21. Παρόλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με επίθεση του Στερν, ισοφάρισε σε 2-2, με 25-21.

Στο τάι μπρέικ, η ομάδα της Σύρου προηγήθηκε με 4-1, όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 4-4, με άσσο του Παγένκ. Με μπλοκ του Λινάρδου, ο Θρύλος πήρε προβάδισμα 7-6, με τον Φοίνικα να ισοφαρίζει (7-7). Με απίστευτο μονό μπλοκ, ο Λινάρδος έβαλε και πάλι τους «ερυθρόλευκους» σε θέση «οδηγού» (7-8), ενώ ο Ιντάλγκο «σήκωσε» κι αυτός «τείχος», για το 9-7. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (9-9), ο Ιντάλγκο έδωσε ξανά προβάδισμα (9-10), με τον Τράβιτσα να μπλοκάρει, για το 11-9 του Ολυμπιακού. Ο Φοίνικας προσπέρασε με 12-11, ο Στερν έβαλε ξανά μπροστά τον Θρύλο, με 13-12, με δύο διαδοχικές επιθέσεις, με τον Τράβιτσα να κερδίζει μπλοκ, για το σετ μπολ/ματς μπολ (12-14). Ο Φοίνικας μείωσε σε 14-13, όμως με εξαιρετικό πρώτο χρόνο του Παγένκ, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 15-13 και πήραν τη νίκη (2-3).

5ο σετ: 5-4, 9-10, 12-11, 13-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 61 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλου, ενώ του Φοίνικα Σύρου από 10 άσσους, 51 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλου.

Φοίνικας Σύρου (Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 27 (25/51 επ., 2 άσσοι), Παπαλεξίου 9 (4/6 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Τζούριτς, Ιερεθουέλο 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κλίνκενμπεργκ 16 (12/25 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. - 38% άριστες), Φρομ 11 (5/15 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), 47% υπ. - 29% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ., 70% υπ. - 57% άριστες), Χαραλαμπίδης 8 (3/7 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γαλιώτος, Ρουμελιωτάκης, Παλαιολόγος, Παπαδόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 14 (8/17 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Στερν 19 (18/34 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 18 (16/27 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. - 56% άριστες), Τράβιτσα 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 8 (3/6 επ., 5 μπλοκ), Ιντάλγκο 18 (14/28 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 43% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 66% υπ. - 48% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Χανδρινός

Δηλώσεις:

Αλμπέρτο Τζουλιάνι: «H Σύρος έπαιξε σήμερα σε πολύ υψηλό επίπεδο, ήταν πολύ καλή. Μου άρεσε πάρα πολύ η αντίδραση μας στο τρίτο και το τέταρτο σετ. Στο τέλος, αυτή η νίκη μας έδωσε ενέργεια να βάλουμε στην τσέπη και να τη χρησιμοποιήσουμε για το ματς την Τρίτη. Στα σετ που χάσαμε, δεν ήμασταν καθόλου καλοί στο μπρέικ πόιντ, δεν θέλω να βρω δικαιολογίες, θέλω να ξαναδώ το παιχνίδι, να βρω τις λεπτομέρειες τι δεν πήγε καλά και να μιλήσω με την ομάδα μου, ώστε να βελτιωθούμε».

Δημοσθένης Λινάρδος: «Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες, για το θέαμα. Δείξαμε το χαρακτήρα μας, δείξαμε ποιοι είμαστε. Δεν θέλαμε να χάσουμε! Μπήκαμε, ειδικά στο τάι μπρέικ, αποφασισμένοι για να πάρουμε το παιχνίδι. Αν δεν κερδίζαμε, θα παίζαμε όλο το βράδυ μέχρι να κερδίσουμε! Είμαι πολύ χαρούμενος για την ομάδα μου, όλοι οι βαθμοί είναι πολύτιμοι, για τη σταθεροποίηση μας στην πρώτη θέση. Ακολουθούν άλλα δύο παιχνίδια με τον Φοίνικα, τα οποία είναι για τον θεσμό του League Cup».

Δημήτρης Τζιάβρας: «Το ματς κρίθηκε στη συγκέντρωση που χάσαμε, μετά την εύκολη κατάκτηση του πρώτου σετ. Ήταν πάρα πολύ σημαντικό, όμως, που μετά από δύο χαμένα σετ, καταφέραμε να επανέλθουμε και να κάνουμε την ανατροπή. Κάθε παιχνίδι είναι δύσκολο, πόσο δε μάλλον ένα ντέρμπι, για να παραμείνουμε στην πρώτη θέση».