ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 28260
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 28226

07 December 2023

Για αυτό σε λένε ΘΡΥΛΟ!

Με μια ακόμα επική ανατροπή, μιας και ο ΠΑΟΚ είχε καταφέρει να προηγηθεί με 2-0 σετ και με 24-21 στο τρίτο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και αφού κέρδισε το τρίτο σετ με ένα σερί 5-0 (26-24), στην συνέχεια πήρε εύκολα σχετικά το τέταρτο (25-18). Στο πέμπτο και τελευταίο σετ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον ΠΑΟΚ να πιστέψει στην νίκη, κερδίζοντας τον με 15-8. Ο Θρύλος αύριο θα αντιμετωπίσει την Κηφισιά στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, που νωρίτερα σήμερα κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί με 4-2 αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έφτασε πρώτος στο τεχνικό ταιμ αουτ (4-8). Οι θεσσαλονικείς διεύρυναν το προβάδισμα τους (16-21) με τους ερυθρόλευκους να πλησιάζουν στο σκορ μετά απο μπλοκ του Κοκκινάκη στον Χιμένεζ, ο οποίος αντέδρασε άσχημα και τιμωρήθηκε με κόκκινη κάρτα (18-21). Κόκκινη δέχθηκε και ο προπονητής του Ολυμπιακού όμως μετά απο αμφισβητούμενη απόφαση των διαιτητών με το σκορ να γίνεται 20-24. Ο Γιαμπλόνσκι με επίθεση του τελείωσε το σετ κάνοντας το 25-21.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και έφτασε πρώτος στο τεχνικό ταιμ αουτ (8-6). Ενα σερί 7-0 όμως του ΠΑΟΚ ανέτρεψε το σκορ (8-13). Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Ρομπέρτο Πιάτσα μοίρασε την τράπουλα περνώντας στον αγώνα τον Σακόγλου αντί του Έγκλεσκαλνς και τον Τσούκ αντί του Κοκκινάκη. Οι αλλαγές αυτές έφεραν τα πάνω κάτω μιας ο Θρύλος κατάφερε να προηγηθεί με  17-16. Στην συνέχεια ο αγώνας πήγαινε πόντο - πόντο με τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει τελικά να το κερδίζει με 23-25.

Στο τρίτο σετ καμία από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να προηγηθεί με παραπάνω από 2 πόντους με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο πρώτο τεχνικό ταιμ αουτ (6-8) αλλά και στο δεύτερο (15-16). Ο Ολυμπιακός με τον Έγκλεσκαλνς να τον κρατάει στον αγώνα επιθετικά, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 21-24 και κάπου εκεί ξεκινάει το θρίλερ, αφού με τον Σουλτανόπουλο καρφωμένο στη θέση του σερβίς, ο Ολυμπιακός καταφέρνει να κάνει την ανατροπή και να κερδίσει τελικά το σετ, μένοντας στον αγώνα με 26-24!

Στο τέταρτο σετ ο Θρύλος έχοντας πλέον και την ψυχολογία με το μέρος του, δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα. Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο πρώτο τεχνικό ταιμ αουτ (8-5) και παρά την μείωση του σκορ σε 9-8 από τους Θεσσαλονικείς, ο Ολυμπιακός δεν έχασε την ψυχραιμία του. Προηγήθηκε με 16-9 στο δεύτερο τεχνικό ταιμ αουτ και δεν δυσκολεύτηκε τελικά να φτάσει στην ισοφάριση κερδίζοντας το τέταρτο σετ εύκολα με 25-18.

Στο πέμπτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά, προηγήθηκε με 2-0 και δεν έχασε το προβάδισμα καθόλου. Έφτασε στο τεχνικό ταιμ αουτ (8-5) και μετά την αλλαγή του τερέν για τις δυο ομάδες, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κερδίσει μονάχα 2 πόντους με τον ΘΡΥΛΟ να φτάνει στην ολική ανατροπή και να κερδίζει το πέμπτο σετ 15-8 και το ματς με 3-2 σετ.

Τα σετ: 21-25 (27’), 23-25 (31’), 26-25 (35’), 25-18 (28’), 15-8 (15’)

Διακύμανση:

1ο Σετ: 4-8, 12-16, 17-21, 21-25

2ο Σετ: 8-6, 14-16, 20-21, 23-25

3ο Σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 26-24

4ο Σετ: 8-5, 16-9, 21-13, 25-18

5ο Σετ: 5-3, 10-6, 12-7, 15-8

Ολυμπιακός (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 5 (2/6 επ, 1 άσο, 2 μπλοκ), Φιλίποφ, Έγκλεσκαλνς 27 (23/42 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 3 (2/10 επ., 1 μπλοκ, 88% υπ – 88% άριστες), Όγκουρτσακ 18 (14/31 επ, 1 άσο, 3 μπλοκ, 29% υπ – 24% άριστες), Σπίνου 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Ταμπουρατζής -λ (61% υπ – 46% άριστες) / Γκούζντα -λ, Σακόγλου 3 (2/4 επ., 1 άσο), Στιβαχτής, Τσουκ 13 (11/23 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. - 29% άριστες), Παπαδόπουλος, Σφενδυλάκης.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 15 (11/22 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 31% υπ – 15% άριστες), Κουρνέτας 3 (1/1 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σεπέδα 29 (25/56 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Λι 10 (6/14 επ., 4 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 7 (7/27 επ., 41% υπ. – 27% άριστες), Γκαράς -λ (56% υπ – 46% άριστες), Ντίνας, Τερζής, Σμαραγδής, Εφραιμίδης 1 (1/4 επ.), Καρασαββίδης.

Πιάτσα: «Τυχερός που έχω τέτοιους παίκτες»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Ρομπέρτο Πιάτσα δήλωσε μετά το ματς: «Ήταν παρόμοιο με την Σύρο αλλά όχι με τον ίδιο τρόπο. Στη Σύρο ήμασταν πίσω 2-0 αλλά μέχρι να φτάσουμε στο τάι μπρέικ ήμασταν πολύ μπροστά από τον ΠΑΟΚ. Σήμερα ήμασταν πίσω 3 πόντους στο τρίτο σετ, ενώ σε αντίθεση με την Σύρο που ήμασταν πίσω και στο 5ο σετ, σήμερα ήταν διαφορετικά. Η ομάδα μας ξεκινάει και αλλάζει. Κάθε παίκτης που κλήθηκε να παίξει ήταν έτοιμος και αυτός με ικανοποιεί πάρα πολύ. Παλεύουν για κάθε μπαλιά, κάθε πόντο. Αυτό με γεμίζει με ικανοποίηση και ταυτόχρονα νιώθω τυχερός που έχω τέτοιους παίκτες».

Κοκκινάκης: «Δεν ξέρω τι να πω…»

Ο Μενέλαος Κοκκινάκης μετά την θρυλική ανατροπή κόντρα στον ΠΑΟΚ υπογράμμισε τα εξής: «Δεν ξέρω τι να πω. Σίγουρα όταν χάναμε με 2-0 αρχίζαμε να χαμογελάμε γιατί θυμηθήκαμε τον τελικό του League Cup. Βέβαια δεν πιστεύαμε πως θα γίνει 100% το ίδιο πράγμα και εντέλει έγινε. Σίγουρα βοήθησε η τύχη… Πιστεύω ότι το αξίζαμε και κάναμε μια μεγάλη ανατροπή και σήμερα. Παρ’ όλο που η σημερινή νίκη είναι τόσο σημαντική μεγάλη και τεράστια από σήμερα το βράδυ το ξεχνάμε αυτό γιατί μας περιμένει το παιχνίδι με την Κηφισιά. Μην ξεχνάμε πως η Κηφισιά είναι η μόνη ομάδα που έχουμε παίξει μία φορά και μας έχει κερδίσει και κοιτάμε πλέον να συγκεντρωθούμε για τον τελικό».

Σουλτανόπουλος: «Τρομερό αυτό που έγινε»

Ο Δημήτρης Σουλτανόπουλος επεσήμανε με τη σειρά του τα εξής: «Είναι τρομερό αυτό που έγινε. Είχαμε απογοητευτεί σε ένα σημείο, αλλά ο αθλητισμός αποδεικνύει πως τίποτα δεν τελειώνει αν δεν τελειώσει και ο τελευταίος πόντος. Φέτος δείχνει πως κάτι μας χρωστάει και πως πρέπει να πάρουμε. Ότι η τύχη είναι μαζί μας. Αλλά όπως είπε και ο προπονητής μας σε ένα ταϊμ-άουτ ότι την τύχη δεν την έχεις αν δεν την προκαλέσεις. Εμείς την κυνηγάμε και μας δικαιώνει. Είναι πολύ δύσκολο το παιχνίδι, όχι τόσο της σωματική κούραση, όσο της πνευματικής. Έχουμε λίγο χρόνο να ξεκουραστούμε, αλλά ήμαστε καλά προπονημένοι θα προσπαθήσουμε να συγκεντρωθούμε απέναντι σε μια καλή ομάδα για να μπορέσουμε να πάρουμε το Κύπελλο. Αν πάρουμε την βαθμολογική εικόνα των ομάδων τότε ο Ολυμπιακός ξεκινά από το 51-49 απέναντι στην Κηφισιά».

Στιβαχτής: «Είναι ένα τρόπαιο που το θέλουν όλοι»

Ο πασαδόρος του Θρύλου Κώστας Στιβαχτής δήλωσε τα εξής: «Νομίζω πως και στην αρχή παίζαμε σχετικά καλά. Απλά δεν μας είχαν βγει κάποιες επιθέσεις και αντίστοιχα στον ΠΑΟΚ βγήκαν κάποιες άμυνες που τις κατάφεραν να τις κάνουν επιθέσεις και πόντους. Νομίζω πως δεν ήμασταν τόσο κακοί στην διάρκεια του παιχνιδιού. Ήμασταν πολύ κοντά στο να αποκλειστούμε αλλά τα καταφέραμε να προκριθούμε και να διεκδικούμε το Κύπελλο. Σίγουρα ο ημιτελικός είναι πιο δύσκολος από τον τελικό γιατί έχεις το μυαλό σου σ’ αυτόν. Όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα. Είναι ένας τελικός και οι δύο ομάδες θα διεκδικήσουν τις πιθανότητές τους να κατακτήσουν το τρόπαιο. Είναι ένα τρόπαιο που το θέλουν όλοι»

Γκούζντα: «Ήταν κάτι μαγικό»

Ο λίμπερο του Ολυμπιακού, Kόντραντ Γκούζντα δήλωσε:«Κάθε παιχνίδι έχει τη δική του ιδιαιτερότητα. Ειδικά τέτοια αγώνες σε Final 4 είτε είναι στο League Cup, είτε στο Κύπελλο. Αυτό φάνηκε σήμερα οπου παλέψαμε μέχρι το τέλος για να πάρουμε τη νίκη. Η ιστορία...επαναλήφθηκε λίγο πολύ. Ήταν κάτι μαγικό. Παλέψαμε όπως κάνουμε από την αρχή της χρονιάς. Διεκδικήσαμε κάθε μπάλα να μην πέσει κάτω και με αυτό τον τρόπο γυρνάμε τα παιχνίδια. Δεν κοιτάμε ποτέ το σκορ και ας είναι 24-21. Η ομάδα δείχνει το μέταλλο της και με τέτοιες εμφανίσεις δείχνουμε πόσο δεμένοι είμαστε. Όχι μόνο σαν μονάδες τώρα πια αλλά σαν σύνολο».