ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 28238
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 28134

07 December 2023

Μπορεί ξανά την ανατροπή!

Ο Ολυμπιακός, αν και προηγήθηκε με 2-1 σετ του Παναθηναϊκού, ηττήθηκε με 3-2 (17-25, 25-19, 25-21, 15-25, 10-15) στο τάι μπρέικ, στον πρώτο τελικό του League Cup στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, που απώλεσαν το πρώτο σετ (17-25), ανέτρεψαν την κατάσταση, κάνοντας το 2-1 (25-19, 25-21), όμως στάθηκαν άτυχοι σε κάποιες φάσεις, ισοφαρίστηκαν στα σετ και δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη στο τάι μπρέικ. Ωστόσο, απομένει ένα ακόμα ματς για τον τίτλο. Την Τετάρτη (12/4) στις 21:00, ο Θρύλος θα δώσει τον δεύτερο τελικό του League Cup στο κλειστό του ΟΑΚΑ, με στόχο «καθαρή» νίκη, ενώ σε περίπτωση που επικρατήσει με 3-2, ο τίτλος θα κριθεί στο «χρυσό» σετ.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε άσχημο ξεκίνημα στο ματς και βρέθηκε πίσω με 10-1. Ο Παγένκ μείωσε σε 10-3, όμως ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 17-6 και 20-9. Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης πίεσαν από το σερβίς, με τον Ιντάλγκο, ο οποίος μείωσε σε 20-10, με πλασέ, σε 20-12, με δύο διαδοχικούς άσσους και σε 20-13, με καρφί, ενώ ο Ερνάντεζ κάρφωσε άουτ, για το 20-14. Στη συνέχεια, ο Παγένκ μείωσε σε 21-15, ο Κουμεντάκη σε 23-16, με τους «πράσινους» να κατακτούν το πρώτο σετ (17-25).

Στο δεύτερο σετ, ο Θρύλος άλλαξε την εικόνα του και προηγήθηκε με 4-1, με τον Ρανγκέλ να βλέπει κόκκινη κάρτα. Με μπλοκ του Λινάρδου και στη συνέχεια, πρώτο χρόνο, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 7-4 και στο 8-5, με τον Παναθηναϊκό να προσπερνάει (10-11). Ο Στερν ισοφάρισε σε 11-11, ενώ ο Παγένκ, με άσσο, έδωσε «αέρα» τριών πόντων (15-12) στον Ολυμπιακό, ο οποίος με δύο μπλοκ του Λινάρδου, ξέφυγε με +5 (17-12). Με «πέναλτι» του Ιντάλγκο, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης κράτησαν τη διαφορά «ασφαλείας», φτάνοντας στο 22-18, ο Στερν έκανε το 24-19, με άσσο, ενώ ο Ιντάλγκο ισοφάρισε σε 1-1 σετ, «γράφοντας» το 25-19.

Στο τρίτο σετ, οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 7-4 και 9-5, με τον Ιντάλγκο να μειώνει σε 9-7, με δύο διαδοχικούς πόντους, ενώ ο Στερν ισοφάρισε σε 9-9, με άσσο. Με μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο, ο Θρύλος έκανε την ανατροπή (10-9), ενώ με άσσο του Κουβανού ακραίου, έφτασε στο 12-11. Με επίθεση του Κουμεντάκη, η διαφορά των «ερυθρόλευκων» ανέβηκε στο +3 (15-12), ενώ με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη, ήρθε το 16-12! Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με πρώτο χρόνο του Παγένκ, προηγήθηκε με 21-18, ενώ ο Σλοβένος κεντρικός «έγραψε» και το 22-19. Με άσσο του εξαιρετικού Παγένκ, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης ξέφυγαν με +4 (24-20), ενώ ο Λινάρδος «καθάρισε» το σετ, με 25-21, για το 2-1.

Με 3-0 προηγήθηκε ο Παναθηναϊκός, στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, με τον Ιντάλγκο να μειώνει σε 3-1. Ο Κουβανός ακραίος μείωσε και σε 6-3, με ωραίο καρφί, όμως οι «πράσινοι» έφτασαν στο +8 (7-15). Με επίθεση του Ζουπάνη, ο Θρύλος πλησίασε σε 15-8, ενώ με άσσο του Παγένκ, μείωσε σε 15-9, με τον Κουμεντάκη να κάνει το 16-10. Ο ΠΑΟ έφτασε στο 21-11, ο Στερν μείωσε σε 21-13 και 21-14, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ισοφαρίστηκαν (2-2), χάνοντας το σετ με 25-15.

Με λάθος επιθέσεις του Πετρέα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 στο τάι μπρέικ, με τον Παναθηναϊκό να περνάει μπροστά (2-3). Με μπλοκ άουτ του Στερν, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης ισοφάρισαν σε 3-3 και στη συνέχεια, με τον ίδιο τρόπο, προσπέρασαν (5-4), όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι «κεφάλι» στο σκορ (6-7). Ο Ιντάλγκο ισοφάρισε (7-7), με μπλοκ άουτ, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε ξανά (7-11, 8-14), με τον Στερν να μειώνει σε 14-9. Με άσσο του Παγένκ, ο Θρύλος μείωσε σε 14-10, όμως οι «πράσινοι» έφτασαν στο 15-12 και οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν (2-3).

Τα σετ 2-3: 17-25, 25-19, 25-21, 15-25, 10-15

1ο σετ: 1-8, 6-16, 14-21, 17-25

2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 25-19

3ο σετ: 5-8, 16-12, 21-18, 25-21

4ο σετ: 3-8, 9-16, 11-21, 15-25

5ο σετ: 5-4, 7-10, 8-12, 10-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσσους, 52 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού από 16 άσσους, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 11 (6/10 επ., 5 άσσοι), Στερν 19 (16/36 επ., 3 άσσοι), Κουμεντάκης 8 (7/20 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 38% άριστες), Τράβιτσα, Λινάρδος 8 (4/6 επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (16/27 επ., 3 άσσοι, 46% υπ. - 40% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 23% υπ. - 14% άριστες), Ζουπάνη 2 (2/8 επ.), Δαλακούρας 1 (1/2 επ.)

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 20 (13/24 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. - 44% άριστες), Πετρέας 11 (4/7 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (8/15 επ., 5 μπλοκ), Φράγκος 9 (6/20 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 40% υπ. - 29% άριστες), Ερνάντες 21 (18/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. 52% υπ. - 39% άριστες), Μπάσης 2 (2 άσσοι)

Αλμπέρτο Τζουλιάνι: «Είχαμε μια άσχημη εμφάνιση στην υποδοχή, που μας περιόρισε πολύ και στην επίθεση. Θα πρέπει να βρούμε λύσεις για το δεύτερο ματς. Είχαμε τις ευκαιρίες μας, αλλά δεν μπορέσαμε να τις εκμεταλλευτούμε. Τώρα έχουμε ένα... βουνό να ανέβουμε, αλλά τίποτα δεν είναι αδύνατο».

Άλεν Παγένκ: «Τα ματς μεταξύ αυτών των δύο ομάδων είναι πάντα πολύ έντονα. Σε ορισμένα σημεία δεν είχαμε την απόδοση που θέλαμε, συγγνώμη στον κόσμο μας, στους φιλάθλους μας, μπορούσαμε να πάρουμε τη νίκη, όμως έπρεπε να έχουμε μεγαλύτερη διάρκεια στο βόλεϊ που ξέρουμε να παίζουμε. Στο επόμενο ματς, ελπίζω να είμαστε καλύτεροι. Παίζουμε για το τρόπαιο, θα πάμε στην έδρα του Παναθηναϊκού να δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό».