ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 28237
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 28127

07 December 2023

Ρέντη για το πρωτάθλημα!

Ο Θρύλος ανέκτησε το πλεονέκτημα της έδρας στη σειρά των τελικών καθώς επικράτησε με 3-0 σετ του ΠΑΟΚ στην Πυλαία, ισοφάρισε σε 2-2 και την επαναφέρει στο Ρέντη για τον 5ο και τελευταίο τελικό που θα διεξαχθεί την Κυριακή (7/5). Oι Πειραιώτες έδειξαν χαρακτήρα, κυριάρχησαν απόλυτα σε όλη τη διάρκεια του ματς,  πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, με οδηγό τον Λίμπερμαν Αγκάμεζ και έχουν την ευκαιρία να κατακτήσουν το πρωτάθλημα με νίκη στο τελευταίο παιχνίδι!

Προβάδισμα με συγκέντρωση και σοβαρότητα

Στο 1ο σετ, ο Θρύλος ξεκίνησε υποδειγματικά και απέκτησε από νωρίς το προβάδισμα με 1-5 ενώ πήγε με +5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από επίθεση του Αγκάμεζ. Οι «ερυθρόλευκοι» έλεγξαν σε όλη τη διάρκεια το ρυθμό, έφτασαν στο 15-20 και πάλι με τον Αγκάμεζ και πήραν το σετ με 25-21 μετά από άσο του Άθος Κόστα. Οι Πειραιώτες λειτουργούσαν πολύ καλά στην επίθεση όπου οδηγούσε ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ που ολοκλήρωσε το 1ο σετ με 8 πόντους  έχοντας 7/11 επιθέσεις.

Με οδηγό τον Αγκάμεζ έφτασε στο 2-0!

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν την καλή εμφάνιση και στο ξεκίνημα του 2ου σετ, πηγαίνοντας με ωραίο πλασέ του Αγκάμεζ που νίκησε το τριπλό μπλοκ του ΠΑΟΚ, μπροστά με 4-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.  Με το δεύτερο «ερυθρόλευκο» μπλοκ από τον Άθος Κόστα στον Σακόγλου, ο Ολυμπιακός διατήρησε το +4 (6-10), αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν στο ελάχιστο τη διαφορά (13-14, 14-15). Με νέα επίθεση του Αγκάμεζ που έφτασε στους 14 πόντους  (13/20 επ.) Θρύλος πήγε στο 16-18 ενώ με κερδισμένο μπλοκ άουτ από το τριπλό μπλοκ του ΠΑΟΚ, ο Τσούπκοβιτς σημείωσε το 17-19. Ακολούθησε νέο κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον πρώτο χρόνο του Νταφ  (18-20) όμως οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν για πρώτη φορά σε 20-20 στο σημείο που κάλεσε τάιμ άουτ ο Σλόμπονταν Μπόσκαν. Η «απάντηση» ήρθε ξανά από τον Αγκάμεζ που με μπλοκ άουτ (20-21) και μπλοκ στον Σαφράνοβιτς έγραψε το 20-22. Πάτημα γραμμής στον Ντάντε έφερε το 20-23 υπέρ του Θρύλου για να μειώσει ο  ΠΑΟΚ σε 21-23 μετά από παράβαση στο φιλέ. Ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ ήταν και πάλι εκεί όμως και με το 17ο πόντο του με το δεύτερο μπλοκ, διαμόρφωσε το 21-24 για να καταλήξει στον Θρύλο και το δεύτερο σετ με 21-25!

Έδειξε χαρακτήρα, «άλωσε» την Πυλαία!

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά στο 3ο σετ, στην εκκίνηση του οποίου βρέθηκε για πρώτη φορά πίσω στο σκορ με 3-0 και 4-1 και στη συνέχεια από 7-3. Σε εκείνο το σημείο όμως με ένα 3-0 σερί οι Πειραιώτες πλησίασαν σε 7-6 με τον Κοκκινάκη και ισοφάρισαν (από 6-8) σε 8-8 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Αγκάμεζ. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18-15 αλλά με ένα σερί 4-0 προηγήθηκε με 18-19! Με τον 22ο πόντο του Αγκάμεζ από κερδισμένο μπλοκ άουτ, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 19-20 αλλά μετά από χαμένο σερβίς του Φράγκου, προέκυψε και πάλι ισοπαλία.  Από εντυπωσιακό πόντο του Αγκάμεζ προήλθε το 20-21, με άσσο ο Άθος Κόστα «έγραψε» το 20-22 και ο Αγκάμεζ ξανά το 21-23. Παρότι ισοφάρισε ο ΠΑΟΚ (23-23), το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Τσούπκοβιτς έδωσε το ματς μπολ στον Ολυμπιακό (23-24) αλλά ο Ντάντε ισοφάρισε σε 24-24. Ακολούθησε το σερβίς στο φιλέ του Πέτκοβιτς για το 2ο ματς μπολ υπέρ του Θρύλου (24-25) όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν εκ νέου (25-25).  Από νέο σερβίς άουτ του Σαφράνοβιτς προήλθε το 25-26 και μετά το 26-26 ο Ολυμπιακός είχε την 4η ευκαιρία να πάρει το ματς (26-27) την οποία αξιοποίησε με τον Τσούπκοβιτς να γράφει το 26-28 και να χαρίζει τη νίκη με την οποία επιστρέφει η σειρά στο Ρέντη! Την Κυριακή (7/5) στον τελευταίο τελικό!

Tα σετ: 0-3 σε 110’, 21-25 (32’), 21-25 (37’), 26-28 (41’)

1ο σετ: 3-8, 11-16, 17-21, 21-25

2ο σετ: 4-8, 14-16, 20-21, 21-25

3ο σετ: 8-6, 16-12, 20-21, 26-28

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σλόμπονταν Μπόσκαν): Νταφ 5 (5/7 επ), Στιβαχτής 4 (2/3 επ, 2 μπλοκ), Κοκκινάκης 2 (2/12 επ, 67% υπ - 56% άριστες), ΆΘος Κόστα 9 (5/8 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Αγκάμεζ 25 (21/38 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 12 (11/22 επ, 1 μπλοκ, 30% υπ - 10% άριστες) / Στεφάνου (λ, 62% υπ - 62% άριστες), Ζουπάνι, Φιλίποφ, Φράγκος 1 (1/2 επ, 75% υπ - 75% άριστες).

ΠΑΟΚ (Χόρχε Ελγκέτα): Τερζής 1 (μπλοκ), Στάροβιτς 4 (3/11 επ, 1 άσσος), Ανδρεάδης 7 (3/4 επ, 4 μπλοκ), Τακουρίδης 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 16 (13/22 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 71% υπ - 57% άριστες), Ντάντε 11 (10/24 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 25% άριστες) / Γκαράς (λ, 76% υπ - 67% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Πέτκοβιτς, Παντακίδης, Σακόγλου 2 (2/4 επ), Σωτηρίου 6 (4/10 επ, 2 μπλοκ, 33% υπ - 33% άριστες), Σμαραγδής 2 (2/4 επ).

Μπόσκαν: «Η ομάδα έδειξε την ποιότητα της»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Σλόμπονταν Μπόσκαν δήλωσε μετά το ματς: «Πρώτα από όλα συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες. Όλη η ομάδα έδειξε την ποιότητα που είχε όλη τη χρονιά. Ήρθαμε εδώ όχι για να παίξουμε καλά αλλά για να κερδίσουμε τον ΠΑΟΚ και να ακολουθήσουμε την δική μας τακτική.  Όλοι οι παίκτες ήταν σε καλή κατάσταση  σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Πρέπει να είμαστε υπομονετικοί σε μια σειρά  που μεταφέρεται στην έδρα μας. Περιμένουμε τους φιλάθλους μας να γεμίσουν το γήπεδο και να μας βοηθήσουν να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα».