ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 28260
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 28213

07 December 2023

Ξανά νικητής ο Θρύλος, 3-2 τον Παναθηναϊκό!

Δεύτερη διαδοχική νίκη του Ολυμπιακού κόντρα στον Παναθηναϊκό! Δύο μέρες μετά το 4-1 στο Μαρούσι και την ιστορική πρόκριση στον τελικό του Challenge Cup, o Θρύλος νίκησε και πάλι τον Παναθηναϊκό, αυτή τη φορά με 3-2 σετ στο Ρέντη, για το πρωτάθλημα! Οι πρωτοπόροι «ερυθρόλευκοι», που αύξησαν στο +9 (39-31) τη διαφορά τους από τους τρίτους «πράσινους», προηγήθηκαν με 2-0, όμως μετά την υπερπροσπάθεια τους στο κλειστό του Αγ. Θωμά, έβγαλαν σημάδια κούρασης και ισοφαρίστηκαν (2-2). Ωστόσο, στο τάι μπρέικ, οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν το έβαλαν... κάτω, έκαναν το 15-10, με καθοριστικό τον Ιντάλγκο και πήραν τη νίκη, πανηγυρίζοντας με τον κόσμο τους στο κλειστό «Μ. Μερκούρη». Σημαντική νίκη στη «μάχη» του πρωταθλήματος, αφού ο Θρύλος έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια της Volley League. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ιντάλγκο, με 19 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Στερν, με 18.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και με δύο διαδοχικά μπλοκ του Λινάρδου, ξέφυγε με +4 (9-5). Ο Κοβάρ μείωσε σε 9-7, όμως ο Ιντάλγκο «απάντησε» άμεσα, κάνοντας το 10-7, με τον Στερν να κερδίζει μπλοκ, για το 11-7. Ο Ιντάλγκο «χτύπησε» ξανά, για το 12-8, ενώ με μπλοκ του Παγένκ, ο Θρύλος έφτασε στο +5 (14-9). Μετά από χαμένο σερβίς του Παναθηναϊκού, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 15-10, όμως στη συνέχεια, βρέθηκαν πίσω με 16-15. Με άσσο του Κουμεντάκη, ο Ολυμπιακός πήρε ξανά προβάδισμα (18-17), ενώ ο Ιντάλγκο «έγραψε» το 19-18. Στη συνέχεια, με άσσο του Ιντάλγκο, ο Θρύλος ισοφάρισε σε 22-22, ο Κουμεντάκης κάρφωσε δυνατά, για το 23-22, με τον Ζουπάνη να κάνει το 24-23. Έτσι, με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη, οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν το πρώτο σετ, με 25-23.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 6-3, όμως με δύο άσσους του Παγένκ, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 6-6. Με μπλοκ του Λινάρδου, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι ισοφάρισε ξανά, αυτή τη φορά σε 9-9, με τον Στερν κάνει το 10-10. Ο Σλοβένος διαγώνιος κέρδισε δύο ακόμα πόντους, για το 13-11, ενώ ο Ιντάλγκο, με μπλοκ άουτ, «έγραψε» το 14-13. Μετά από λάθος του ΠΑΟ, ο Θρύλος έφτασε στο 20-19, ενώ στη συνέχεια, ο Ζουπάνης ισοφάρισε σε 23-23! Ο Κουμεντάκης ισοφάρισε εκ νέου σε 24-24, όμως ο Ζουπάνης «καθάρισε» το σετ, με 26-24, κάνοντας το 2-0, με εντυπωσιακό άσσο!

Με πόντο του Στερν (1-0) «μπήκαν» οι «ερυθρόλευκοι» στο τρίτο σετ, όμως βρέθηκαν πίσω με 8-2. Ο Κουμεντάκης μείωσε σε 8-4 και ο Χανδρινός σε 11-6, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 18-10. Ο Λινάρδος μείωσε σε 18-11, ο ΠΑΟ έφτασε σε σετ μπολ (13-24), όμως ο Ιντάλγκο μείωσε σε 24-16, με άσσο. Παρόλα αυτά, οι «πράσινοι» πήραν έναν ακόμα πόντο (16-25) και μείωσαν σε 2-1 σετ. Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, ο Ιντάλγκο, με άσσο, έκανε το 3-1, όμως ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 9-5 και στη συνέχεια, το 13-8. Ο Στερν μείωσε σε 15-11, ο Παπαγγελόπουλος σε 16-14, ενώ ο Σλοβένος διαγώνιος έφερε το σετ στα ίσια (17-17), με εξαιρετική επίθεση. Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στα σετ (2-2), με 25-19.

Το «τελείωσε» ο Ιντάλγκο!

Με δύο διαδοχικούς άσσους του Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-3 στο τάι μπρέικ, ενώ μετά από φιλέ του Κοβάρ, έφτασε στο 6-4. Ο Τράβιτσα δέχθηκε κόκκινη κάρτα και ο ΠΑΟ ισοφάρισε σε 6-6, όμως με άσσο του Ιταλού πασαδόρου, ο Θρύλος ξέφυγε με +3 (9-6). Ο Κουμεντάκης ανέβασε τη διαφορά στο +4 (10-6), ενώ μετά από άουτ επίθεση του Φράγκου, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν σε 12-8. Ο Ιντάλγκο δήλωσε ξανά «παρών», κάνοντας το 13-9 και το 14-10, ενώ «τελείωσε» το ματς, με εντυπωσιακό άσσο, για το 15-10!

Τα σετ 3-2: 25-23, 26-24, 16-25, 19-25, 15-10

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων, ενώ του Παναθηναϊκού από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 11 (8/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Στερν 18 (15/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (8/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 61% υπ. - 52% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Λινάρδος 5 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (12/28 επ., 7 άσσοι, 36% υπ. - 33% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 56% υπ. - 56% άριστες), Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος 2 (2 μπλοκ), Χανδρινός 1 (1/1 επ., 50% υπ. - 50% άριστες), Ζουπάνη 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Κολτσιάκης

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 18 (16/30 επ., 2 άσσοι, 75% υπ. - 57% άριστες), Πετρέας 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (6/11 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Φράγκος 8 (7/20 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ. - 20% άριστες), Ερνάντες 25 (21/42 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ., 29% υπ. - 18% άριστες), Μπάσης 2 (2 άσσοι), Γκρουμούσας (λ.), Κωστόπουλος 1 (1 μπλοκ, 17% υπ. - 17% άριστες)

Αλμπέρτο Τζουλιάνι: «Το μυστικό είναι, ότι αντισταθήκαμε. Περιμέναμε ότι ο Παναθηναϊκός θα είναι πολύ... θυμωμένος απέναντι μας, δεν συνέβη στα δύο πρώτα σετ. Μετά, στα επόμενα δύο σετ, χάσαμε ένα σημαντικό στοιχείο που έχουμε εμείς, το side out, όμως είναι σημαντικό, που στο τέλος καταφέραμε και κερδίσαμε, δύο συνεχόμενες νίκες απέναντι στον Παναθηναϊκό. Δουλεύουμε πολύ στα να χτίσουμε το πνεύμα σε δύσκολες στιγμές, όμως πολλές φορές δεν βάζουμε... όριο στα λάθη που κάνουμε».

Άλεν Παγένκ: «Το ματς κρίθηκε στην ψυχραιμία που είχαμε στο τέλος του αγώνα και σερβίραμε πιο δυνατά, σε αυτό το κρίσιμο σημείο. Είναι μια πολύ σημαντική νίκη, γιατί κερδίσαμε μέσα στην έδρα μας τον Παναθηναϊκό, είμαστε πολύ χαρούμενοι για αυτό. Το παιχνίδι αυτό τελείωσε, τώρα έχουμε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι στη Σύρο, πρέπει να ξεκουραστούμε. Είναι φανταστικό το συναίσθημα που ζήσαμε με τον κόσμο μας, μας βοηθάνε πάρα πολύ».