ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 28455
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 38050

07 December 2023

Και τώρα η Τσανάκαλε!

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Θρύλου πέρασε σαν… σίφουνας από την έδρα του Α.Ο. Μαρκόπουλου σε βάρος του οποίου επικράτησε με 3-0 σετ και πλέον στρέφει την προσοχή της στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «16» του Challenge Cup  με αντίπαλο την Τσανάκλε στην Τουρκία (24/1, 16:00).  Κατά τα λοιπά η αναμέτρηση με τον Α.Ο. Μαρκόπουλου ξεκίνησε με μια ώρα καθυστέρηση (στις 19:00 αντί για τις 18:00) και ο Ολυμπιακός (που αγωνίστηκε χωρίς την Άνα Λαζάρεβιτς) δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της γηπεδούχου ομάδας με πρώτη σκόρερ την Σάσκια Χίπε η οποία ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους ενώ ακολούθησε η Μαλασάϊ με 13 έχοντας και 5 άσους!

Απόλυτος κυρίαρχος!

O Θρύλος πήρε τον έλεγχο από το πρώτο σετ στο οποίο κυριάρχησε σε όλη τη διάρκειά του και με την Χίπε να σημειώνει το 19-25 προηγήθηκε με 1-0! Στο δεύτερο σετ οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν ακόμα περισσότερο στροφές και προηγήθηκαν με μεγάλες διαφορές (4-14, 9-16, 11-20) για να φτάσουν με χαρακτηριστική ευκολία στο 18-25 και στο προβάδισμα με 2-0 στα σετ!

Την ίδια εικόνα διατήρησε ο Ολυμπιακός και στο τρίτο σετ, δημιουργώντας ένα 6-0 σερί στο ξεκίνημα του το οποίο μετέτρεψε σε 9-16 μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της προβάδισμα για να φτάσει στο 25-17 με το οποίο πήρε τη νίκη με 3-0 σετ!

Τα σετ: 0-3, 19-25 (24’),  18-25 (25’), 17-25 (26’)

1ο σετ: 7-8, 13-16, 17-21, 19-25

2ο σετ: 2-8, 9-16, 11-21, 18-25

3ο σετ: 5-8, 9-16, 12-21, 17-25

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ: Δικαιούλια 3 (3/4 επ.), Σόουζα 6 (2/3 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Μερκάντο 12 (10/32 επ., 2 μπλοκ), Κλάιν 6 (6/21 επ., 26%υπ.-23%αρ.), Φακοπουλίδου 2 (2/7 επ., 30%υπ.-20%αρ.), Διάλα 4 (3/6 επ., 1 άσος), Ιακωβίδου –λ (11%υπ.-11%αρ.)/ Νικολογιάννη 4 (2/5 επ., 2 άσοι, 13%υπ.-13%αρ.), Καρακάση,  Λιαγκή 1 (1/2 επ.), Πατεράκη 1 (1 μπλοκ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 5 (3/6 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μαλασάι 13 (6/18 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ, 29%υπ.-29%αρ.), Λαμπρούση 9 (7/13 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Τσίμα 9 (6/18 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 57%υπ.-36%αρ.), Χριστοδούλου 4 (3/4 επ., 1 άσος), Χίπε 17 (16/35 επ., 1 μπλοκ), Κονόμη –λ (50%υπ.-42%αρ.)/ Βλαχάκη, Τέζα

ΜΠΡΑΝΚΟ ΚΟΒΑΤΣΕΒΙΤΣ: «Σε μερικές στιγμές του αγώνα κάναμε κάποια λάθη όμως και σε κάποιες άλλες παίξαμε πολύ καλά. Σίγουρα είμαστε ικανοποιημένοι για τη νίκη και τους τρεις πόντους όμως είναι δεδομένο ότι μπορούμε να παίξουμε πολύ καλύτερα. Αυτό περιμένουμε να συμβεί στο επόμενο παιχνίδι με την Τσανάκαλε»

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΓΙΩΤΑ: «Σήμερα σε κάποια διαστήματα παίξαμε αρκετά καλά και σε γενικές γραμμές δεν αντιμετωπίσαμε ιδιαίτερες δυσκολίες από τον αντίπαλό μας. Ενδεχομένως σε ορισμένα σημεία του αγώνα να υποπέσαμε σε κάποια λάθη που ευτυχώς δεν μας στοίχισαν και φτάσαμε σε μια ακόμα εύκολη νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα. Τώρα η προσοχή μας στρέφεται ξανά στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις και περιμένουμε το παιχνίδι με την Τσανάκαλε στην Τουρκία για να αγωνιστούμε σε υψηλό επίπεδο».