ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 28455
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 38051

07 December 2023

Το φιλικό με την Βάσας στο Ρέντη

Το πιο δυνατό «τεστ» προετοιμασία της έδωσε, το Σάββατο (7/10), η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Τα κορίτσια του Θρύλου αντιμετώπισαν την ουγγρική Βάσας στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη» και γνώρισαν την ήττα με 3-1 σετ (23-25, 25-23, 20-25, 15-25), σε ένα φιλικό με πολλές δοκιμές από τον Λορέντζο Μιτσέλι και υψηλό ρυθμό. Οι «ερυθρόλευκες», αν και είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου σετ, βρέθηκαν πίσω με 1-0 (23-25) από τη Βάσας, έπειτα ισοφάρισαν σε 1-1 (25-23), αλλά στη συνέχεια, ηττήθηκαν με 3-1 στο Ρέντη, σε ένα υψηλού επιπέδου φιλικό, στο οποίο «τσέκαραν» τις δυνάμεις τους και έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 7-4, με μπλοκ της Φαριόλ, με την Κούμπουρα να ανεβάζει τη διαφορά στο +4 (8-4), με εξαιρετική επίθεση. Η Βάσας ισοφάρισε σε 8-8, η Κούμπουρα «έγραψε» το 9-8, όμως ο Θρύλος βρέθηκε για πρώτη φορά πίσω (10-11). Παρόλα αυτά, οι «ερυθρόλευκες» ανέκτησαν το προβάδισμα και με πρώτο χρόνο της Φαριόλ, έφτασαν στο 16-14, με την Κούμπουρα να «χτυπάει» ξανά, για το 18-14. Στη συνέχεια, οι Ουγγαρέζες προσπέρασαν (20-21, 21-22), η Λαμπρούση ισοφάρισε (22-22) με μπλοκ, όμως ο Ολυμπιακός απώλεσε το πρώτο σετ με 25-23 (0-1).

Με άσσο της Βλαχάκη, τα κορίτσια του Θρύλου προηγήθηκαν με 2-0, στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, με την Καράρο να κερδίζει μπλοκ, για το +4 (10-6). Νέος πόντος της Βλαχάκη και +6 (12-6) οι «ερυθρόλευκες», οι οποίες διατήρησαν την κυριαρχία τους και έφτασαν στο 17-14, με δυνατό καρφί της Μλέινκοβα. Μετά από άουτ επίθεση της Βάσας, η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι πήρε προβάδισμα με 18-14, αλλά ισοφαρίστηκε (19-19). Η Φαριόλ έβαλε ξανά μπροστά (21-20) τον Ολυμπιακό, η Κούμπουρα έκανε το 24-22 και με σκορ 25-23, μετά από άουτ των φιλοξενούμενων, ήρθε η ισοφάριση στα σετ (1-1).

Στο τρίτο σετ, η Βάσας ξεκίνησε πιο δυνατά και πήρε προβάδισμα με 9-4, με την Βλαχάκη να μειώνει σε 9-5, με μπλοκ άουτ και την Φαριόλ να «γράφει» το 10-6 και το 11-7. Με εξαιρετικό καρφί, η Τσιτσιγιάννη μείωσε σε 13-8, αλλά η ουγγρική ομάδα έφτασε στο 16-10. Νέος πόντος της Τσιτσιγιάννη, με τον Θρύλο να μειώνει σε 16-11 και την Φαριόλ να κερδίζει μπλοκ, για το 16-12. Με νέα επίθεση της Τσιτσιγιάννη, οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 22-18, με την Βλαχάκη να κάνει το 24-19, όμως η Βάσας έφτασε στην κατάκτηση του τρίτου σετ με 25-20 (1-2).

Με 4-0 «μπήκε» στο τέταρτο σετ η Βάσας, όμως η Κούμπουρα μείωσε σε 4-1, με μπλοκ άουτ και η Εμμανουηλίδου σε 9-5, με πλασέ. Μετά το 13-8 των φιλοξενούμενων, η Κούμπουρα μείωσε σε 13-10, με μπλοκ, όμως ο Ολυμπιακός «κόλλησε» στην επίθεση και η Βάσας ξέφυγε με +10 (21-11), ενώ στη συνέχεια, έφτασε στο 25-15 και στη «φιλική» νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ (1-3): 23-25, 25-23, 20-25, 15-25

1ο σετ: 8-4, 16-14, 20-21, 23-25

2ο σετ: 8-5, 16-14, 21-20, 25-23

3ο σετ: 4-8, 10-16, 17-21, 20-25

4ο σετ: 3-8, 11-16, 11-21, 15-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Καράρο 1 (1 μπλοκ), Λαμπρούση 3 (1/4επ., 2 μπλοκ), Βλαχάκη 12 (10/28επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 37% υπ. - 19% άριστες),  Κούμπουρα 18 (16/39επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φαριόλ 12 (10/14επ., 2 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 7 (7/30επ., 31% υπ. - 9% άριστες) / Αρτακιανού (λ. 50% υπ. - 44% άριστες), Εμμανουηλίδου 2 (2/5επ.), Τσιτσιγιάννη 7 (6/7επ., 1 άσσος), Τάνη 1 (1/1επ.), Ζαφειρίου, Σαμπάτη (λ.)

Μαριαλένα Αρτακιανού: «Δεύτερο φιλικό στην έδρα μας, η ομάδα της Βάσας είναι πολύ καλή και εμείς προσπαθούμε σιγά-σιγά να εγκλιματιστούμε, γιατί ήρθαν και οι νέες αθλήτριες από τις Εθνικές τους ομάδες. Πιστεύω, κάναμε αρκετά καλά πράγματα στη διάρκεια του παιχνιδιού. Μας πίεσε η Βάσας, μπήκαν όμως και όλα τα κορίτσια και αυτό είναι πολύ ευχάριστο. Συνεχίζουμε την πορεία μας, έχουμε ένα τουρνουά στη Σαντορίνη, στο οποίο θέλουμε να εμφανιστούμε ακόμα καλύτεροι».